Míče na házenou
TV COM
Molten akce

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
2.5.2013 otevřeno: 1657 x

Rozšíří se WHIL dále na východ?

HC Karpaty Užgorod obeslal ČSH a SZH s žádostí o připojení se k projektu česko-slovenské WHIL - dojde na česko-slovenskou soutěž v kontextu státního útvaru První republiky?

 

 

Klub z Podkarpatské Rusy (aktuálně Zakarpatská oblasti Ukrajinské republiky) zaslal na vedení české a slovenské házenkářské federace žádost o připojení se k účastníkům česko-slovenské společné soutěže WHIL. V minulosti již WHIL například hrály rakouské celky. „Naší reakcí bylo odeslání rámcových předpokladů pro zahájení jednání, teď společně se slovenskými partnery čekáme na reakci z ukrajinského klubu,“ říká k situaci prezident ČSH, Jaroslav Chvalný.
 

 

 

Pokud by došlo na připojení Užgorodu, stalo by se tak z kvóty šesti slovenských klubů, která v letošní sezóně nebyla naplněna, a proto byla WHIL 2012/13 hrána pouze ve třinácti účastnících. „Je to vůbec základní podmínka a bude v tomto případě záviset na zájmu slovenských klubů naplnit svou účastnickou kvótu. V naší reakci je jasné, že si nepřejeme navýšení nad čtrnáct účastnických oddílů,“ doplňuje Jaroslav Chvalný.
 

 

HC Karpaty Užgorod hraje aktuálně ukrajinskou nejvyšší soutěž (Superliga) a v posledních dvou sezónách v ní dominoval (v sezóně 2011/12 získal v 30 kolech 50 bodů, v letošní dokonce v 30 kolech 58 bodů, za 29 výher a jedinou prohru). V těchto ročnících také došel shodně do 3. kola Poháru EHF. V sezóně 2012/13, měl nakročeno k postupu do osmifinále, ale domácí výhru 31:22 nad srbským Kragujevacem nedokázal v odvetě uhájit a vypadl (Kragujevac pak ztroskotal na přemožitelkách Poruby z ruské Astrachaně).
 

 

Samotné město (se 120 000 obyvateli) leží na hranicích se Slovenskem, dojezdová vzdálenost pro české kluby by byla obdobná jako v případě zápasů v Michalovcích (od nich je vzdálen necelých 40 km). Historicky byl Užgorod spojen s maďarským etnikem, aktuálně v něm výrazně dominují Ukrajinci, Rusíni a Rusové.
 

 

O vývoji situace budeme informovat.