Míče na házenou
TV COM
Molten akce

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
4.9.2015 otevřeno: 1790 x

Začíná interliga. Nově se 13 týmy, s osmi českými

Jediný den zbývá do startu nejvyšší domácích házenkářských soutěží. V ženské interlize startuje poprvé 13 klubů, osm českých a pět slovenských. Ke dvanáctce celků z minulé sezony přibyl český nováček HC Plzeň. První kolo se celé odehraje v sobotu pátého září. Český mistr Baník Most má volný los a představí se ve druhém kole na hřišti Plzně. Více o novinkách mluví v rozhovoru manažer soutěžního úseku Českého svazu házené Jiří Konečný.

 

Co je největší novinkou pro ligové soutěže nové sezony?

V extralize možnost hrát v utkání se 16 hráči, do teď jich bylo možné uvést v zápise k utkání čtrnáct. Interliga má 13 účastníků, na české straně bude play-off i play-out.

 

Jaké další změny oproti minulé sezoně proběhly?

Nic zásadního, budeme pilotně zkoušet elektronickou přípravu zápisu. Ve WHIL nemusí mít hráčky starší třiceti let smlouvu, v extralize nemusí mít hráči smlouvy, záleží na klubech, zda je uzavřou. Budeme regulovat používání nebezpečných ortéz, abychom omezili riziko zranění na minimum.

 

Jak mladé hráčky/hráči mohou nastupovat v nejvyšší soutěžích? 

Za dospělé mohou kdykoli hrát starší dorostenky/dorostenci, tedy ročníky narození 1997 a 1998. Výjimečně po individuálním „ostaršení“ se souhlasem tělovýchovného lékařství mohou v obou soutěžích nastoupit i hráčky a hráči z mladšího dorostu

 

Co udělala Komise pro soutěže, pravidla a rozhodčí proto, aby se neopakovala nepříjemnost se sedmimetrovými hody vplay-off minulé sezony v extralize mužů?

Výklad pravidel byl a je naprosto jasný. V Zubří se letos na jaře v uplynulé sezoně setkala neznalost na straně klubů s osobní chybou a neplněním povinností na straně delegáta a rozhodčích. Na základě podnětů z klubů bude letos v play-off extraligy v případě nerozhodného výsledku nejdříve prodloužení (2x5 minut) a pak sedmimetrové hody přesně podle pravidel, žádný nový výklad. V interlize zůstává systém beze změny, při nerozhodném výsledku hned sedmičky.

 

Přicházejí nějaká pravidla z mezinárodních federací, které svaz bude zavádět a nebo naopak zavádět nechce?

Nic takového Český svaz házené v letošním roce nechystá. 

 

Co by pomohlo ještě větší atraktivnosti házené v Česku?

Více mládeže, více hráčů, více tréninků, více respektu k lidem i pravidlům, méně bojů o tituly u dětí, více snahy hrát takovou házenou, jakou vidíme na mezinárodní úrovni.

Los 1. kola interligy

Sobota 5. září – 15.00 hodin: Sokol Písek – HC Plzeň, 16.00: HC Zlín – ŠKP Bratislava, 17.00: Veselí nad Moravou – Duslo Šala,17.30: Iuventa Michalovce – Zora Olomouc, 18.00: Sokol Poruba – Bemaco Prešov, Slávia Partizánske – Slavia Praha. Baník Most má volný los.