Míče na házenou
TV COM
Molten akce

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
13.10.2016 otevřeno: 1085 x

Pozvánka na WHIL: Moravský duel i boj o čtvrté místo

Přestože týmy Slavie Praha i Baníku Most už svá utkání šestého interligového kola předehrály, zůstává program sobotních interligovým měření více než atraktivní. Co takhle vyrazit na házenou do Zlína nebo do sousedního Veselí nad Moravou?

Stoprocentní jsou v dosavadním průběhu soutěže házenkářky Dusla Šaľa. Zatím mají na kontě osm bodů, odehrané mají zatím jen čtyři zápasy, už v sobotu ale může poskočit ze čtvrtého místa na medailovou příčku a dokonce se i dostat do vedení. To v případě, že na domácím hřišti porazí průběžně šestý tým Sokola Poruba. Pokud ale naopak zabodují Porubanky, mohly by Šaľu sesadit ze čtvrtého místa. V Šaľe by tým trenéra Petera Olšavského chtěl navázat na dobré výkony ze soupeřových palubovek. „Venku se nám zatím doopravdy daří, ale je taky jasné, že nás čeká po zápasech v Prešově a Zlíně nejsilnější protivník. Šaľa je zatím v tabulce třetí a my bychom se samozřejmě rádi na ní bodově dotáhli. Ale k tomu budeme muset zase podat výkon na hranicích možností," tuší Olšavský. „Velký pozor si musíme dát hlavně na rychlé protiútoky Šaľy z první i druhé vlny,“ mínil Olšavský.

Má radost z toho, že tým se na utkání těší. „Také všechny holky, které reprezentovaly Česko nebo Slovensko v přátelských zápasech, se vrátily v dobré a pozitivní náladě. Věřím, že to přenesou i do našeho výkonu a prodají čerstvě získané mezinárodní zkušenosti," poznamenal Olšavský. Poruba měla na reprezentačních srazech sedm hráček – Marčíková, Konečná (A tým Česka), Reschtorisová, Minarčíková, Kostelná (Slovensko A) a Mučková, Polášková (juniorský tým Česka).

Kapitánka Poruby Leona Šviráková už po posledním domácím zápase s Bratislavou tvrdila, že její celek je na dobré cestě vylepšit současné postavení v tabulce. „Vstup do sezony jsme měly průměrný, kdy nám nevyšel hlavně domácí duel s Michalovcemi. Pak jsme ještě smolně prohrály doma o gól se Slavií, ale už se naše hra blížila k tomu, co bychom chtěly předvádět. Na kontě máme dvě domácí prohry, takže je jasné, že ztracené body musíme přivést z venku. V Šaľe máme možnost naší situaci v Interlize vylepšit. Na zápas se těšíme, protože tam je vždy skvělá a bouřlivá kulisa," dodala Šviráková.

 

 

Další dva duely budou mít čistě české, respektive moravské obsazení: Zlín se utká s Olomoucí, Veselí bude doma vzdorovat Písku. Olomouc, vedená asistentem reprezentačního trenéra A týmu Janem Bělkou, dořešuje zdravotní problémy, do Zlína se ale jede o body poprat. „K utkání ve Zlíně se připravujeme jako na každé jiné s respektem k soupeři, ale rozhodně se budeme chtít o body porvat, i když má Zlín v letošní sezoně zatím velmi dobrou bilanci. Stále se potýkáme s některými zraněními, která nepustí některé hráčky do utkání. Během reprezentační přestávky jsme měli dvě přípravná utkání, tak snad nám tato utkání pomohou udržet herní zatížení. To ale uvidíme až na sobotním utkání,“ řekl trenér Olomouce Jan Bělka a Martina Salčáková dodává, že tento zápas je pro moravské házenkářky otázkou prestiže: „Sobotní utkání bude mít určitě speciální náboj. O postup do play-off se Olomouc se Zlínem přetahuje již několik let. Osobně znám atmosféru těchto duelů z obou stran hřiště a na další takový zápas se těším. Minulou sezónu jsme v rozhodujícím derby neuspěli. O to více chceme uspět letos!“

Stejně odpovídá ze Zlína brankářka Lenka Benedíková. Zlín navíc také může promluvit do boje o čtvrté místo průběžné tabulky. „Utkání s Olomoucí bývá většinou dost pikantní. Za poslední sezóny jsme se s nimi potkali vždy v posledním kole a rozhodovalo se mezi námi o postup do play-off. Tentokrát je to pro oba týmy jiné. Oba týmy se budou rvát o každý balón, neboť právě ten může na konci sezóny rozhodovat právě o postupu. Již nyní je důležitý každý bod, takže se pokusíme na Olomouc “vlítnout” a dostat se do herní pohody hned na začátku, kdy si doufám uděláme dostatečný náskok, abychom se nemuseli celý zápas stresovat. Od začátku sezóny se nám daří spíše druhé poločasy, kdy nám trenér o poločase řekne něco k naší hře, která se pak většinou o něco zlepší. Doufám, že tentokrát bude naše hra výborná od začátku a nebude co řešit. Nesmíme soupeře podcenit. Veškeré kamarádské vztahy, které mají některé hráčky buď ze školy nebo z mládežnických reprezentací, musejí jít bokem. Nesmíme soupeři darovat ani kousek prostoru navíc. Věřím ale, že se nám tento zápas podaří zvládnout a nakonec budeme my ten tým, který bude mít na konci větší radost," říká Beňadíková.

Nádech derby má zápas i pro trenéra Zlína Petera Sabadku: „Olomouc je naším lokálním rivalem, tudíž očekávám velmi vypjatý zápas. Naše i jejich mužstvo bude aspirovat na první čtveřici po základní části, tudíž čekám litý boj. Jejich mužstvo je velmi dobře postavené, doplňují se tam mladé hráčky s těmi zkušenými. Navíc hrají již několik let pospolu, tudíž jsou velmi dobře sehrané. Naše mužstvo doplní po reprezentační přestávce několik hráček z marodky, které sice ještě nejsou v úplně optimální formě, ale určitě budou v zápase přínosem. Budeme naši hru zakládat na kvalitní obraně, která nám letos velmi dobře funguje, a také na rychlém přechodu do útoku a proměňování šancí."

Zajímavý duel dvou týmů, které v tabulce dělí pouhé dva body, čeká na diváky ve Veselí nad Moravou. Půldruhého roku už neprohrály házenkářky domácího celku s Pískem a rády by tuto šňůru natáhly dál. „Písek buduje nový tým, který se prezentuje bojovnou a pohyblivou hrou. Víme proto, že nás nečeká nic snadného. My ovšem budeme hrát doma a povinnost nám velí bodovat. Pokud podáme kvalitnější výkon, než proti Partizánskému, věřím, že budeme moci po zápase slavit,“ je přesvědčen kouč Veselí Slavomír Varga.

 

Házenkřáky Veselí o víkendu přivítají tým Sokola Písek.

 

Písek si v úvodních pěti zápasech připsal na konto pouze dva body za výhru v Bratislavě, hráčky Veselí si ale uvědomují, že to může být hodně ošidné. „V minulém kole se jasně ukázalo, že tohoto soupeře rozhodně nelze podcenit. Odehrál velmi dobrý zápas se Šaľou, kterého hodně potrápil, takže určitě ani nám nebude chtít nechat body zadarmo. Je na nás, abychom tvořily hru. Máme sice nějaké zdravotní problémy v týmu, ale věřím, že dokážeme vyhrát,“ doplnila kouče kanonýrka Jana Šustková.

Bez přehnaného respektu ale jedou i Písečanky do Veselí. „Veselí má velmi podobné družstvo, jak co se týče skladby družstva na jednotlivých postech tak i hry především na pozicích spojek. Chtěli jsme zachovat sobotní zápasový rytmus, a proto jsme udělali tréninkový minikemp sobota neděle. Naší výhodou je širší hráčský kádr, a pokud holky předvedou výkon jako proti Šaľe, máme šanci na palubovce Veselí o body bojovat,“ říká trenér Vladislav Jordák.

Podle písecké spojky Dominiky Bullové právě důkladná příprava může ve Veselí vést k bodovému zisku: „Reprezentační pauzu jsme využili k přípravě jak kondiční, tak herní. V tomto týdnu se zaměříme konkrétně na hru soupeře. Veselí vyhrálo oba domácí zápasy poměrně vysokým rozdílem, jejich silnou stránkou je stabilní kádr plný mladých a šikovných hráček. To vše za hlasité podpory domácích fanoušků. Naším cílem je přestřihnout soupeřovu vítěznou šňůru na domácím poli a přivézt tak domů vytoužené dva body.“

 

WHIL - 6. kol

ŠKP Bratislava - Baník Most 17:42
Slavia Praha - Iuventa Michalovce 27:30

HC Zlín - Zora Olomouc sobota 15. 10. 17:00
SHK Veselí n.M. - Sokol Písek sobota 15. 10. 17:00
Trenčín - Slávia Partizánske sobota 15. 10. 18:00
Duslo Šaľa - Sokol Poruba sobota 15. 10. 18:00