Míče na házenou

Házená v TV

22. 02. 2020 18:50 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - Talent M.A.T. Plzeň
27. 02. 2020 17:00 hod. ČT Sport
Sokol Nové Veselí - KH ISMM Kopřivnice
10. 03. 2020 20:15 hod. ČT Sport
HCB Karviná - Talent M.A.T. Plzeň
14. 03. 2020 17:50 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - HCB Karviná
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
4.11.2016 otevřeno: 1326 x

Pozvánka na WHIL: Moravské derby i slovenský šlágr kola

Sobota nebude patřit pouze reprezentaci mužů, ale také špičkové ženské házené. Pokud se nechystáte do Plzně, vyrazte na házenou třeba do Olomouce nebo Mostu. Házenkářský program si můžete nachystat i na naděli, kdy se hraje třeba v Praze na Slavii nebo v Porubě.

Dlouhých pět let už nevyhrály házenkářky z Veselí nad Moravou v Olomouci a rády by tuto nepříznivou sérii konečně prolomily. Poslední výhru z Hané totiž odvezly 7. září 2011, když zvítězily 27:21. Zatímco Panenky si tentokrát dost věří, jejich kouč optimismem moc nehýří. „Na dnešním tréninku mám devět hráček, tři brankařky, tři pivotky, z nichž jedna jde na vytahování vody z kolena, dále dvě spojky a jedno křídlo. Co s tím mám vymyslet? Pokud se nedáme zdravotně do pořádku, brzy ztratíme to, co jsme v létě natrénovali,“ obává se trenér Slavomír Varga. Spíše než na soupeře se tedy zaměřuje hlavně na vlastní řady. Za úspěch bude považovat, pokud se mu stejně jako před utkáním s Mostem podaří alespoň na poslední chvíli dát kádr do kupy. U některých hráček se ovšem obává, že do zápasu naskočí, byť bez jediného tréninku.

Hráčky Veselí jsou přesto bojovně naladěné. „Myslím, že máme šanci je porazit. Určitě to ale nebude nic snadného. Olomouc se sice teď taky dost trápí, ale na druhou stranu bude chtít před domácím publikem odčinit vysokou porážku ze Šaľy. Bude to proto asi zajímavý zápas,“ domnívá se křídelnice Nikol Soldánová.

S bodovými ambicemi jdou ale do zápasu i Olomoučanky, které se mohou opřít o výhodu domácí bašty. „Tým Veselí n.M. si určitě bude chtít spravit chuť po minulém kole, kdy stejně jako my přenechal body svému soupeři. Do zápasu proto půjdeme určitě s respektem, ale také s jediným cílem a to vyhrát,“ říká pivotka Zory Klára Sovová a bez bodů by z utkání nerad odcházel i trenér Jan Bělka: „Jsme v situaci, kdy už jakákoliv bodová ztráta je pro nás velmi problematická, a utkání s Veselím je jedno z klíčových, kdy musíme bodovat. Doufáme, že hráčky naváží na bojovný výkon z prvního poločasu v Šaľe a že se budou o body rvát, protože proti nám bude stát velmi kvalitní soupeř.“

Šlágr kola pak uvidí diváci v Michalovcích. Na palubovku interligového suveréna zamíří jejich nejsilnější slovenský soupeř Dusľo Šaľa. Favoritel zůstávají hráčky Iuventy, Šaľa ale umí mistra potrápit, a tak si tento zápas jistě zaslouží pozornost házenkářských fanoušků.

Pikantní zápas čeká v neděli na trenéra Sokola Poruba Petera Olšavského, jehož tým od 18 hodin změří síly se slovenským klubem HK Slávia Partizánské. „Na ten zápas se moc těším, vždyť jsem tam strávil krásné čtyři roky. Ale zase to není tak, že bych bral utkání nějak speciálně. Moy tyhle věci neprožívám a neřeším," říká Peter Olšavský, který v létě právě z Partizánského do Ostravy přišel.

Na své působení vzpomíná jen v dobrém. „Prakticky každý rok jsme dosáhli nějakého úspěšného výsledku. Asi nejraději vzpomínám na rok 2011, kdy se nám podařilo v domácím prostředí vyhrát Slovenský pohár. To byl tehdy velký úspěch, na který klub čekal snad dvanáct let," připomněl Olšavský s tím, že ho působení rozhodně hodně obohatilo. „A to i proto, že jsem tam neprožil jen dobré chvíle. Některá období byla hodně hektická, zažil jsem tam hodně změn na hráčských i funkcionářských postech. Ale tak to chodí i v běžném životě a byla to pro mě i z pohledu trenérství dobrá zkušenost. I tyhle věci prostě ke sportu patří a člověk se s tím musí umět vždy vypořádat," pokračoval Olšavský. Nedělního soupeře má dokonale přečteného. „Tým Slávie znám asi nejlépe ze všech klubů v Interlize, což je ale na druhé straně i vcelku logické. Tým má tři základní stavební kameny, kterými jsou gólmanka Súlovská a pak spolupráce dvou klíčových hráček Michnové a Geričové. Na ně si musíme dát velký pozor," dodal Olšavský.

 

Trenér Olšavský nastoupí v neděli "proti svým". | Foto: Sokol Poruba

 

Hráčky Baníku Most přivítají v sobotu na domácí palubovce družstvo Trenčína a na svého soupeře se pečlivě připravují. „Víme, že jsme v tomto utkání v roli favorita, navíc hrajeme doma. To ale neznamená, že bychom svého soupeře jakkoli podceňovali,“ komentoval přípravy Černých andělů trenér Peter Dávid. Snahou domácích ale bude zapojit do utkání i nové herní prvky a styly, na které doposud při trénincích nebylo příliš času. Některé z nich předvedly hráčky Mostu už v předešlém domácím utkání se Šaľou, když například velmi často během vyloučení hrály bez brankářky, takže se poměr sil na hřišti vyrovnal. „Chtěli bychom tento herní styl využít i tentokrát. Proti Metzingenu v pohárových utkáních to nebylo možné, v zápase se Šaľou jsme jej využívali v oslabení, ale rádi bychom ho využili i při vyrovnaném poměru sil na palubovce. Snažíme se do každého utkání zařazovat vždy nové herní prvky. Kromě toho, že se chceme neustále herně zlepšovat, chceme také, aby naše hra byla atraktivní i pro diváky. A domácí utkání s Trenčínem by právě takovou podívanou mělo být,“ doplnil trenér.

Deváté kolo pak uzavře v neděli večer souboj mezi házenkářkami Zlína a Slavie Praha. Pražanky naskakují do interligového kolotoče po týdenním volnu díky volnému losu a mají co napravovat po porážce v Prešově. „Po nevydařeném zápase s Prešovem chceme dokázat, že pořád máme na to hrát o vítězství v lize. Přesvědčily jsme se o tom, že nemůžeme žádného soupeře podcenit. V domácím prostředí a se slávistickými fanoušky za zády se zápasu neobávám a při plné koncentraci celého týmu od první minuty věřím v zisk dvou bodů. Sama za sebe doufám, že se konečně začnu prosazovat i střelecky a budu tak týmu prospěšná nejen v obraně a mezihře, ale i v proměňování šancí, kterých si s pomocí holek vypracovávám v této sezóně hodně, ale bohužel velké procento těchto šanci prozatím neproměňuji,“ pohlíží na zápas proti Zlínu i vlastní optikou Slávistka Nikola Motejlová.

Trenérka Vítková pak věří, že se její tým dal do kupy po náročném programu a do zápasu proti Zlínu nastoupí naplno: „O víkendu jsme si konečně odpočinuly a vyléčily šrámy, dohnaly školní docházku a ladily kondičku. Zápas proti Zlínu považuji za jedno z důležitých utkání pro postavení v českém play-off. Doma chceme rozhodně bodovat a potvrdit naši herní kvalitu.“

S respektem pak do Prahy vyrazí tým Zlína. „Čeká nás (vice)mistr České republiky, tudíž nic snadného. Slavie je navíc velmi jistá v domácím prostředí. My se ale pokusíme udělat sportovní překvapení a dovézt nějaký bod. Slavie má skvělou brankářku, jistou obranu, rychlé, dynamické křídla a velmi nebezpečné protiútoky. Máme za sebou také nevydařené utkání s Prešovem, které jsme si ale už rozebrali a doufám, že si z něj vezmeme ponaučení," říká trenér Zlína Peter Sabadka. Reprezentační nominace, v níž figuruje řada hráček v sešívaném dresu, budí respekt a nutí k zodpovědnosti. „Základem naší hry musí být kvalitní obrana a soustředěnost všech hráček nejen v obraně, ale zejména při střelbě a v provedení herních kombinací. I když je zajisté Slávie favoritem, my se snažíme co nejdůkladněji na neděli připravit, abychom se mohly porvat o vítězství a obrat Slavii o body,“ burcuje zlínská brankářka Žaneta Stojarová.

 

WHIL - 9. kolo

Iuventa Michalovce - Duslo Šaľa, sobota 5. listopadu 15:00
Zora Olomouc - SHK Veselí n. M., sobota 5. listopadu 17:30
Baník Most – Trenčín, sobota 5. listopadu 18:00
Bemaco Prešov - ŠKP Bratislava, neděle 6. listopadu 14:00
Sokol Poruba - Slávia Partizánske, neděle 6. listopadu 18:00
Slavia Praha - HC Zlín, neděle 6. listopadu 18:30