Házená v TV

14. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 1. semifinále
14. 12. 2018 21:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 2. semifinále
16. 12. 2018 14:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: O 3. místo
16. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: Finále
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
3.6.2017 otevřeno: 1695 x

"Úspěch pramenil v síle kolektivu," ohlédl se za úspěšnou sezónou trenér mosteckých dorostenek

Mostecké dorostenky pod vedením trenérské dvojice Radek Maděra a Lucie Mikulčik prošly ročníkem 2016/2017 bez jediného zaváhání a právem tak získaly titul Mistra České republiky. Co zisku titulu předcházelo a jak bude probíhat příprava na novou sezónu prozradil v obsáhlém trenér Radek Maděra.

Jak složitá byla cesta k titulu? Byl to váš předsezónní cíl?

Soutěžní rok je vždy dlouhý, pocitově zvláště na konci sezóny, kdy už graduje únava. V průběhu sezóny nás pronásledovala zranění, s kterými jsme se museli vyrovnat a naštěstí zdárně. V lize jsme věděli, že se musíme hlavně soustředit na zápasy silných týmů DHC Plzeň a Slavia Praha, které spolu s námi bojovali o přední umístění. Nepříjemně doma „kousal“ Písek i Kobylisy. V to, jak to pro nás nakonec dopadlo, jsme možná doufali v koutku duše, ale konkrétní cíl na umístění jsme si nedávali. Tušili jsme, když bude souhra všech okolností (momentální forma, zdravotní stav týmu apod.), že jsme schopni být hodně na špici.

 

Výsledkově jste byli stoprocentní, jak tedy zhodnotíte uplynulou sezónu v soutěži?

Podzimní část sezóny pro nás byla snazší i s ohledem na to, že jsme věděli, že nic nepotvrzujeme a i to, že jsme hráli na domácí půdě Slavie a DHC Plzeň. Věděli jsme, že každý získaný bod u zmiňovaných soupeřů bude důležitý pro jarní část. To se i potvrdilo. V jarní části nás sužovala zranění a důležité bylo, že lavička dokázala plnohodnotně nahradit zraněné hráčky. Klíčové pak bylo vítězství nad Slavií o jeden gól, když jsme právě v tomto zápase lavírovali s hodně zraněními.

 

Můžete poodhalit tajemství úspěchu po stránce kolektivu i silných individualit? Jak vidíte budoucnost letošních Mistryň?

Úspěch spočíval hlavně v síle celého kolektivu, variability hráček hrát na více postech a hlavně chuti na sobě dřít po celou sezónu. Nelze vypíchnout jednu či dvě individuality. Jedna velká individualita byl celý kolektiv dohromady, který úžasně pracoval a fungoval. Pro následující sezóny je tým velmi perspektivní, vždyť více jak polovina týmu byla věkově ještě mladších dorostenek. Do žen odchází pouze jedna hráčka, tým zůstává pohromadě, a když nám bude sloužit zdraví a bude trocha štěstí, jsme schopni titul obhajovat.

 

Která z dívek mosteckého týmu si podle vás za letošní sezónu zaslouží pochvalu a proč?

To je velmi těžká otázka. Většina hráček by si zasloužila absolutorium. Opravdu, tým je tak vyrovnaný, že bych musel jmenovat skoro všechna jména. Několik hráček se potýkalo v průběhu sezóny s nepříjemnými zraněními, která překonala bez brekotu, ačkoli nebyla snadná, a chtěla co nejdříve hrát. Část děvčat doplňovala dokonce ženy při trénincích a bez řečí se toho ujala výborně. To z některých klubů WHIL slýcháme, že dorostenky se nechtějí zapojovat do tréninků s ženami. Nám se naopak potvrdilo, jak to naše hráčky posouvá dopředu.

 

Kdo pro vás byl v soutěži největším soupeřem? Můžete zhodnotit jeho silné/slabé stránky?

V soutěži jsme měli dva silné soupeře, a sice DHC Plzeň a Slavii Praha. Plzni se povedl ročník děvčat, která jsou velmi šikovná, na spojkách vysoké hráčky s předpoklady střílet ze vzdálenějších pozic, nejsou však tak silově vybavená jako náš tým. To je však věc, na které se dá zapracovat. Slavia měla slušný přechod do útoku, některé spojky jsou variabilní. Vždy bojovala do poslední minuty zápasu, což se projevilo v utkání např. u nás v Mostě. Měla však výpadky ve výkonech a byla schopna ztratit body s papírově lehčími soupeři.

 

Podíváte-li se do všech ostatních týmů, dokážete postavit All Stars starších dorostenek?

Upřímně, těch All Stars týmů bych postavil asi více. Obávám se, že bych některým hráčkám ublížil a netroufám si natvrdo definovat, že na daném postu je ta a ta hráčka nejlepší. Určitě by ale v těch All Stars týmech byla nejedna mostecká hráčka.

 

Jak vám vyhovoval hrací systém starších dorostenek, kdy je liga rozdělena do dvou skupin?

Tento systém má snad jen jedno pozitivum, a to v cestování. Co do kvality to není vyhovující. V sezóně se odehráli pro nás v podstatě dohromady 4 kvalitní utkání - pokud opomenu ještě finále soutěže. Liga spojená dohromady s Moravou by byla z kvalitativního hlediska mnohem efektivnější a přínosnější.

 

Je něco, co vás v rámci této zlaté sezony nemile zaskočilo?

Ano. Četnost zranění. Ale i s tím jsme se však dokázali poprat, i když někdy se skřípajícími zuby.

 

Co vás s týmem čeká teď na sklonku sezóny, případně o prázdninách?

Hrací sezóna nám skončila Československým pohárem ve Zlíně. Tréninkových jednotek bude méně do poloviny června (cca o 2 jednotky méně), pak děvčata mají pauzu až do 23.7. Samozřejmě v tuto dobu budou mít individuální tréninkové plány. V srpnu nás čekají zajímavé přípravné zápasy, Thüringer, Füchse Berlin atd. Chtěli bychom i pořádat přípravný turnaj v Mostě, jak bylo poslední dva roky zvykem. Zřejmě některá děvčata nemine ME v Michalovcích v srpnu a některá zahájí přípravu s ženami. Letní příprava proběhne v našich podmínkách.
 

Foto 1 a 3 Tomáš Urban