TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
11.9.2017 otevřeno: 673 x

První liga žen odstartuje atraktivním plzeňským derby

Už dnes odstartují souboje první ligy žen a druhou nejvyšší českou soutěž zahájí jiskřivým městským derby plzeňské týmy HC Plzeň a DHC Plzeň. Jak se na zápas oba celky připravují a na co lákají diváky z české sportovní bašty?


 

 

Oběma týmům jsme položili sadu stejných otázek. Jak to vidí zástupci týmu DHC Plzeň a jak jejich soupeři z HC Plzeň? Oba týmy se utkají v pondělí 11. září v 17.00.

 

 

 

DHC Plzeň

V DHC Plzeň se pro novou sezónu spojily tréninkové skupiny starších dorostenek DHC se ženami HK Slavie VŠ. Pětadvacetičlenný kádr družstva tvoří mladé ambiciózní hráčky, které už doma přechovávají řadu medailí z mládežnických kategorií. Za tým DHC odpovídal trenér Tomáš Jiskra.

 

 

Soutěž pro vás odstartuje městským derby. Bude to na začátek sezóny těžký test nebo vám naopak blízký soupeř vyhovuje a proč?

Pro mladé nově se rodící družstvo DHC by byl jakýkoliv první zápas těžký. Derby je samozřejmě specifická záležitost. Pro nás možná lepší hned v začátku, protože soupeře přeci jen známe a nemusíme cestovat.

 

Panuje mezi vašimi týmy rivalita? Jaká vládne na vašich vzájemných utkáních atmosféra?

Mezi plzeňskými týmy panovala vždy obrovská rivalita už od žákovských soutěží. Očekávám výbornou atmosféru, tvrdý, ale férový boj. Toho jsou pro mne zárukou i ligoví rozhodčí Nezbeda - Zelenka.

 

Jak se ohlížíte za uplynulou sezónou? Byla z vašeho pohledu výsledkově a herně úspěšná?

Uplynulá sezona byla pro obě družstva, ze kterých je současný tým složen, velmi dobrá. Starší dorostenky DHC obsadily 3. místo v lize dorostu a hráčkám HK Slavia unikla první příčka jen o pár bodů. Současný tým má na co navazovat.

 

Jak se formoval kádr před novou sezónou?

Je to vlastně úplně nový tým složený z velkého množství mladých, šikovných, perspektivních hráček. Věkový průměr družstva je 18 let. Realizační tým bude v tomto ročníku pracovat ve složení: Jana Galušková,Tomáš Jiskra a Dušan Franz. S tréninkem pomáhají i atletický trenér a fitness trenérka. K dispozici je fyzioterapeutka.

 

Jak probíhala příprava na sezónu? S jakými soupeři jste se utkali v přípravě?

Letní příprava začínala fyzičkou v plzeňském Borském parku, odkud jsme se přesunuli na soustředění do Nýrska. V přípravě jsme se střetli s interligovým Pískem, druholigovým Tachovem, s naším soupeřem v soutěži týmem Kobylis a loňskými mistryněmi ČR ve starších dorostenkách Baníkem Most. Cílem bylo se sehrát a poznat se na hřišti.

 

S jakými ambicemi vstupujete do nové sezóny? Jaké jsou týmové cíle pro tento ročník?

ožná to bude znít drze a nafoukaně, ale netajíme se tím, že bychom chtěli soutěž vyhrát. Vše ostatní je jen otázka financí.

 

Který tým vaší soutěže je podle vás favoritem?

Kdo je favoritem si opravdu netroufám odhadnout. V této soutěži se kádry často mění, často záleží na hostováních, používání mladých dorostenek i zraněních. Lépe odhadnout to půjde tak po čtyřech pěti kolech. My se koukáme od zápasu k zápasu. Teď máme v hlavě pondělní derby. Bylo by parádní napodobit loňský poslední vzájemný výsledek, kdy ještě HK Slavia zvítězila 40:20.

 

 

 

HC Plzeň

Na druhé straně v HC Plzeň panuje sice zdravý respekt k ambicióznímu soupeři, ale do zápasu ani druhý tým nepůjde předem poražen. Ba naopak. Za HC Plzeň odpovídali trenér Pavel Touš a Liboše Škvařilová.

 

Soutěž pro vás odstartuje městským derby. Bude to na začátek sezóny těžký test nebo vám naopak blízký soupeř vyhovuje a proč?

Libuše Škvařilová: Test to bude určitě těžký, protože náš tým během loňské sezóny značně oslabil a toto poslední derby jsme prohráli rozdílem dvaceti gólů.

 

Panuje mezi vašimi týmy rivalita? Jaká vládne na vašich vzájemných utkáních atmosféra?

Libuše Škvařilová: Je to asi běžné, že panuje rivalita, pokud jsou soupeři z jednoho města - pohleďte na fotbalové derby Sparta - Slavia. Pokud jsem byla na trenérské lavičce, vždy jsem k tomuto derby přistupovala stejně jako k ostatním jiným zápasům a k tomu jsem nabádala i hráčky. Bohužel ony to cítí vždy jinak a atmosféra je vždy napjatější než v ostatních zápasech.

 

Jak se ohlížíte za uplynulou sezónou? Byla z vašeho pohledu výsledkově a herně úspěšná?

Libuše Škvařilová: Pro mě jako pro prezidentku klubu byla absolutně neúspěšná a k tomuto mému názoru přispělo právě jarní derby. Klub i tým žen jsme budovali s manželem řadu let a pozvedli jsme ho až do nejvyšší soutěže žen - WHIL, proto se netajím tím, že jsem byla výkony i výsledky velmi zklamaná, zejména v jarní části.

 

Jaké změny v kádru nebo v realizačním týmu se uskutečnily ve vašem týmu před novou sezónou?

Libuše Škvařilová: Vzhledem k výsledkům posledních měsíců se samozřejmě k nám žádná kvalitní hráčka "nehrne". V dnešní době je prioritou škola a zaměstnání. Hodně hráček při studiu pracuje nebo odchází na studijní pobyty do zahraničí. My jsme na západě Čech, a tak odchází spousta děvčat hrát do Německa i nižší soutěže. Já jsem oslovila děvčata, která si plnila mateřské povinnosti - Petru Bubeníkovou a Lucku Pešičkovou, dále jsme přesunuli několik děvčat z dorostu. Kubišová přestoupila do Sokola Písek, Vendula Šelaisová tam hostuje. Některá děvčata, která nemohou nebo nechtějí více trénovat, mají limitovaný přestup v Tachově. Na trenérském postu vystřídal Davida Hofírka trenér Pavel Touš, který má zkušenosti s mužskou házenou - trénoval v Plzni na Talentu chlapce - a to si myslím, že je dobře.

 

Jak probíhala příprava na sezónu? S jakými soupeři jste se utkali v přípravě?

Pavel Touš: Příprava probíhala podle plánu, tréninkové podmínky byly výborné, jen se nám nepodařilo domluvit více přátelských utkání. Odehráli jsme jen dva zápasy s HC Tachov, takže zápasové vytížení neodpovídalo našim představám. S přístupem všech hráček jsem spokojen a doufám, že nastávající sezóna bude úspěšnější než ta minulá.

 

S jakými ambicemi vstupujete do nové sezóny? Jaké jsou týmové cíle pro tento ročník?

Pavel Touš: Postoupit v tabulce o něco výše, splněným cílem by bylo medailové umístění.

 

Který tým vaší soutěže je podle vás favoritem?

Libuše Škvařilová: Největším favoritem by měl být druhý tým z Plzně - DHC. V jarních měsících se společně domluvili na spolupráci právě DHC Plzeň a VŠ Plzeň a vytvořili fúzi. Vzhledem k velkému množství hráček tak budou mít velký výběr kvalitních hráček k utkání, což je pro soutěž zásadní. Musím se přiznat, že mojí letitou myšlenkou bylo vybojovat a hrát v Plzni jak nejvyšší soutěž žen - interligu - tak současně i 1.ligu žen. Ale nebyla to jen myšlenka, ale v polovině sezóny, když náš tým hrál WHIL, jsem oslovila spolu s předsedou Plzeňského svazu házené všechny plzeňské kluby a nabídla jim tuto myšlenku. Bohužel odmítli, a tak se opět budeme v Plzni "prát“ jen v 1. lize.
 

 

1. liga žen - 1. kolo - rozpis

HC Plzeň - DHC Plzeň 11. září 17:00

Sokol V. Meziříčí - S.Vršovice 16. září 10:00

Otrokovice - H.Brod 17. září 15:00

HK Ivančice - Kobylisy 17. září 15:30