Házená v TV

21. 01. 2019 17:50 hod. ČT Sport
MS v házené 2019
21. 01. 2019 20:20 hod. ČT Sport
MS v házené 2019
23. 01. 2019 16:05 hod. ČT Sport
MS v házené 2019 (vstupy, celé na webu ČT Sport)
23. 01. 2019 20:55 hod. ČT Sport
MS v házené 2019 (vstupy, celé na webu ČT Sport)
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
19.9.2017 otevřeno: 1010 x

Ohlédnutí za 3. kolem MOL ligy s Janem Bašným

Trenér Jan Bašný bude i letos komentovat dění v nejvyšší soutěži žen. Ve svém ohlédnutí za třetím kolem nejen rozebral odehraná utkání, ale upozornil i na dva fenomény, které soutěž letos charakterizují.

 

V utkání mezi Veselím a Šaľou se málem zrodilo překvapení kola. Je škoda, že se veselské hráčky začaly dotahovat až na konci zápasu. Ten byl ze strany Veselí kvalitní. Veselanky hrály proti jednomu z favoritů, který dlouho držel svou roli, ale poslední čtvrt hodinu a po vyloučení nejlepší střelkyně Šaľy se hra začala vyrovnávat a moc nechybělo k tomu, aby vyrovnaly domácí i skóre.

 

 

Je patrné, že tým Michalovců trochu oslabil a soutěží nebude procházet tak lehce. To ukázalo i toto kolo. Naopak písecký tým dokazuje výsledky i předváděnou hrou, že progres, který nastal u týmu v polovině loňské sezóny, pokračuje dál. Myslím, že teď jejich herní projev ještě lepší než loni a bude se dál zlepšovat, což je příjemné překvapení. Prohra je co do skóre poměrně jasná, ale jejich herní projev byl dobrý. Myslím si, že práce trenéra Jordáka se začíná projevovat.

V zápase Olomouce s Hodonínem jsem byl trochu zklamaný ze hry Zory, kterou jsem tipoval jako jednoho z favoritů české soutěže. V Olomouci udrželi pohromadě téměř stejný tým jako loni a připadalo mi, že by mohli zaútočit i na lepší než třetí místo. Proběhla výměna trenérů, je jasné, že si tým i trenéři musí navzájem zvyknout. Kvalita týmu se projeví pravděpodobně později. S Hodonínem Zora zřejmě neumí hrát, loni s ním vypadla v Českém poháru. Naopak Hodonín překvapuje sympatickým výkonem a nebyl daleko od překvapivého výsledku. Mohl by v budoucnu trápit i favority.

Duel Mostu se Zlínem byl jediným zápasem kola, který ve finále skončil výrazným rozdílem, ale v prvním poločase to tak rozhodně nevypadalo. I podle slov trenéra Dávida je jasné, že první poločas byl ze strany Mostu, který je velkým favoritem soutěže, velmi nepodařený. Ve druhé půli pak roli favorita Mostečanky potvrdily, když Zlíňankám trochu došel dech a nebyly schopny ubránit dost kvalitní spojky Mostu a nedokázaly se prosadit přes mosteckou obranu.

Porubský tým měl v Bánovcích zahrát mnohem lepší zápas. Od začátku sezóny pokračuji Sokolky v neslaných - nemastných výkonech. Pokud se jejich hra rapidně nezlepší, budou mít problémy se dlouhodobě prosazovat. Na druhou stranu je ale porubský tým známý tím, že trénuje hodně a trénuje kvalitně, takže věřím, že se jejich hra zlepší. Výhra v Bánovcích patří k těm povinným.

Během víkendu odehrály házenkářky Slavie Praha kvalifikační dvojzápas Poháru EHF proti Minsku. Vypadly a je to škoda. Myslím, že tým Slavie na Bělorusky měl. Minsk nezahrál až tak suverénní zápasy, jeho hráčky vyrobily strašně moc technických chyb, nebyly na tom házenkářsky až tak dobře, jak se předpokládalo. Bohužel to Slavii nevyšlo, byť předvedla bojovný výkon. Chyběly dva góly, což se zdá strašně málo, ale málo to není. Na reprezentační úrovni to vidíme na každé vrcholné akci. Hrát vyrovnané zápasy a porážet vyrovnané soupeře - mezi tím je velký krok. Je to škoda, kdyby Slávistky vyhrály, čekaly by je další minimálně dva kvalitní zápasy a to je pro mladý tým důležité. Výkon ale předvedla Slavia dobrý.

Rád bych se teď zamyslela nad dvěma fenomény, které můžeme v letošním ročníku MOL ligy zatím vysledovat. Ve většině českých týmů patří k nejdůležitějším hráčkám cizinky, především Slovenky. Což je na jednu stranu potěšitelná informace pro Dušana Poloze, který trénuje slovenskou reprezentaci, ale trochu to znervózňuje mě jako trenéra žen české reprezentace. Nejen že dávají hodně gólů, ale hrají prim, tým táhnou. V OlomouciGajdošíková, Kapsová, v Mostě Szarková, Mikulčík, v Porubě Minarčíková, Demajová, Revajová. Hudaková ve Slavii. Stejně tak v Hodoníně Patrnčiaková, ve Veselí Olšovská. To jsou všechno slovenské hráčky. Je to zneklidňující, protože českých hráček v cizině není tolik, abychom mohli reprezentační tým postavit jen z hráček, které působí v zahraničí, a pokud se nebudou Češky prosazovat v MOL lize, mohl by to být problém. Dřív tomu tak nebylo, talenty se našly – Jeřábková, Kordovská, Malá, Kudláčková….Byly a jsou lídry ve svých týmech, na další české hráčky ale čekám. Samozřejmě ještě některé se objevují – Polášková, Galušková, Šustková, také táhnou své týmy, ale to množství slovenských hráček je opravdu zarážející. Pro budoucnost české ženské házené je třeba vychovat další mladé hráčky, které budou tahouny svých týmů co nejdříve. Jak psala minulý týden Klára Černá, věkový průměr českých týmů je velmi nízký a pokud se tam Češky nebudou prosazovat, můžeme se na mezinárodní úrovni dostat do velkých problémů. Hráček, které se mohou prosadit venku, až tolik není.

Tou druhou skutečností je, že po několika letech, kdy výsledky o patnáct, dvacet gólů nebyly výjimkou a v každém kole jsme takové viděli víc než jedenkrát, letos takových výsledků zatím tolik nevidíme. Myslím si, že se soutěž trochu vyrovnává, nejsem si úplně jistý, jestli je vyrovnanost směrem nahoru nebo dolů. Celkově si myslím, že se úroveň soutěže hlavně u nejlepších týmů snížila. Výborných hráček je méně, týmy hrají na základní šestku, kterou doplňují mladými hráčkami. Když se podíváme na tým Mostu, který je pro mě absolutním favoritem české soutěže, tak mají osm, devět hráček, které mají mezinárodní úroveň, ale za nimi už jsou potom dorostenky, juniorky… Fandím týmům - Slavii, Mostu - které hrají poháry, ale nevím, jestli to se základní šestkou zvládnou odehrát. Že to úplně nejde, to už jsme viděli na víkendovém zápase Slavie proti Minsku.

 

Výsledky 3. kola MOL ligy

SHK Veselí n.M. - Duslo Šaľa 22 : 23
Iuventa Michalovce - Sokol Písek 33 : 27
Zora Olomouc - HK Hodonín 24 : 21
Baník Most - HC Zlín 35 : 22
Bánovce n.B. - Sokol Poruba 21 : 27

Slavia Praha - ŠŠK Prešov 3. listopadu 18:00 - dohrávka