Házená v TV

20. 01. 2019 18:00 hod. ČT Sport
MS v házené 2019
20. 01. 2019 20:20 hod. ČT Sport
MS v házené 2019
21. 01. 2019 17:50 hod. ČT Sport
MS v házené 2019
21. 01. 2019 20:20 hod. ČT Sport
MS v házené 2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.10.2017 otevřeno: 811 x

Ohlédnutí za 5. kolem MOL ligy s Dušanem Polozem

Páté kolo MOL ligy nabídlo opět zajímavý víkendový program. Tentokrát se za česko-slovenskými souboji ohlédl trenér slovenské reprezentace a zkušený český kouč Dušan Poloz, který se zamyslel i nad pozicí slovenských házenkářek v českých týmech.

Páté kolo načaly úvodním soubojem již v pátek házenkářky Slavie Praha a Trenčína. Slávisky byly jasnými favoritkami zápasu úvodního zápasu pátého kola, ale Trenčín statečně bojoval. Zápas byl na branky hodně bohatý, padlo přes šedesát gólů, a tak trenéři Slavie určitě nebyli spokojení s obrannými činnostmi. Zápas ale měla Slavia plně pod kontrolou a dotáhla jej do vítězného konce. Šlágrem kola byl souboj Michalovců a Šaľy. Já osobně jsem očekával vyrovnanější zápas, od Šaľy jsem čekal skutečně víc. Ale po výpadku ve Veselí se hráčky Michalovců daly zjevně dohromady a zápas byl pak celkem jednoznačný. Michalovce měly po celou dobu jasnou převahu a potvrdily, že se s nimi musí počítat i nadále.

 

 

Další zápas mezi Hodonínem a Bánovci byl také hodně bohatý na góly, opět padlo více než šedesát branek. Stejně jako utkání v Michalovcích i souboj v Hodoníně jsem viděl. Zápas sice úplně nenaplnil míru kvality, kterou bychom si přáli, ale pro diváka byl jistě zajímavý a byl to pro oba týmy boj o první body. Nakonec dokázal vyhrát Hodonín a je dobře, že i v tomto městě házená vzkvétá a dostává se na další úroveň.

Méně gólový zápas byl mezi Mostem a Prešovem. Český mistr a suverénní aspirant na vítězství v MOL lize Most přivítal prešovský tým, který v posledních letech sice udělal obrovský pokrok, ale favoritem zůstaly Severočešky a dokázaly tuto pozici uhájit. Ani v tomto zápase nebylo pochyb o tom, kdo vyhraje. Most dal potom prostor všem hráčkám, ale jejich základní šestka je asi vůbec nejlepší v celé lize a nic jiného, než vítězství Mostu v MOL lize už letos ani neočekávám.

Olomouc zatím neprohrála a toto byl pro ně opět domácí zápas, kde mají získávat body. Písek předvedl sympatický výkon, zjevně se již projevuje delší práce trenéra Jordáka, což bude mít do budoucna, myslím si, pozitivní vliv na tento tým. Za sympatický výkon se body nedávají, moc jim ale nechybělo. Byl to vyrovnaný zápas, Olomouc ale zřejmě bude bojovat o play-off, což je, věřím, její cíl a v tom případě je nutné, aby takovéto zápasy vyhrávala.

Poruba má ve výkonech velké výkyvy. Po neúspěchu v boji o bronzové medaile jsem si myslel, že se tým trošku stabilizuje, ale nemají to jednoduché. Zraněná byla třeba Alice Kostelná. To, že zápas proti Zlínu o poločase otočily, ukazuje, že potenciál v tomto týmu je, ale myslím si, že v případě Poruby je třeba zvýšit údernost útoku. Zlín podává sympatické výkony, je to téměř nový tým, hodně omlazený. Drží se a bude bojovat asi ve spodní části tabulky, ale necháme jim trochu více času na sehrání a práci trenéra Spuchláka s mladým družstvem.

V obecnější rovině vnímám úroveň této ligy jako klesající. Nechci být negativní, ale za poslední tři čtyři roky odešla z této ligy spousta hráček - patnáct až dvacet - do zahraničí, dalších deset skončilo s aktivní činností. Když to tedy přeženu, tak dva až tři kvalitní týmy odešly. Úroveň tak musela jít dolů. Žádné hráčky se ze zahraničí domů nevrací, jako to bylo v éře Poláčkové, Fábikové, Šimákové nebo Polákové. Dnes už tento trend návratu hráček, které zvyšovaly kvalitu soutěže, není. Pak je otázkou, jestli hráčky, které je nahrazují, jsou dost kvalitní, aby udržely úroveň soutěže. Já si to nemyslím.

Také chci reagovat na komentář Honzy Bašného a Jiřího Zerzáně ohledně role slovenských hráček v českých klubech MOL ligy. Já samozřejmě na jednu stranu chápu obavy Honzy Bašného - přece jen jsme kolegové a kamarádi - že slovenské hráčky zabírají místo českým hráčkám, které by se měly rozvíjet. Ten problematický moment tam samozřejmě vidím, v českých klubech jsou podmínky pro rozvoj hráček lepší, proto Slovenky tyto nabídky přijímají a odchází do Česka. Já bych samozřejmě byl rád, kdyby tyto slovenské hráčky hrály ještě o pár set kilometrů dál na západ tak, jak je tomu v případě dvanácti českých házenkářek, které hrají v prvoligových zahraničních klubech a nehrají tam druhé housle. Naopak, jsou to stěžejní hráčky. Je otázkou, proč slovenské hráčky nejsou tak daleko. Aktuálně máme ve slovenské reprezentaci jen tři hráčky, které jsou v zahraničí aktivní ve svých klubech a to je Školková, Rajnohová a Kučer. Jiné hráčky z reprezentace v zahraničí nehrají. Já bych byl proto skutečně rád, kdyby Slovenky daly v Česku prostor českým hráčkám a posunuly se dál do západní Evropy. Zkušenosti z těžkých zápasů, které mají Češky v zahraničních klubech na programu téměř každý týden, pak Slovenkám v mezinárodní konfrontaci chybí. Na tom se pak brzdí celý jejich vývoj.

 

MOL liga - 5. kolo - výsledky

Slavia Praha - Trenčín 35 : 28

Iuventa Michalovce - Duslo Šaľa 32 : 28

HK Hodonín - Bánovce n.B. 32 : 31

Baník Most - ŠŠK Prešov 26 : 21

Zora Olomouc - Sokol Písek 25 : 23

HC Zlín - Sokol Poruba 18 : 21