Míče na házenou

Házená v TV

05. 11. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Cement Hranice - Pepino SKP Frýdek-Místek
12. 11. 2019 20:05 hod. ČT Sport
KH ISMM Kopřivnice - Sokol Nové Veselí
20. 11. 2019 18:00 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Talent M.A.T. Plzeň - HCB Karviná
03. 12. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Sokol Nové Veselí - HC Dukla Praha
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
30.10.2017 otevřeno: 1208 x

Ohlédnutí za 8. kolem MOL ligy s Jiřím Zerzáněm

Zkušený házenkářský odborník Jiří Zerzáň se tentokrát ohlédl za 8. kolem MOL ligy. Zaujaly jej především výkony slovenských týmů a také polemika, kterou vede s českými komentátory na slovenském webu Tomáš Kuťka. Více si přečtěte v komentáři Jiřího Zerzáně zde.

Určitě největší pozornost na sebe poutal souboj neporažené Slávie s domácími Michalovcemi. Slávie podala velmi dobrý výkon a prohra jde zřejmě na vrub nezvládnuté koncovce utkání a především domácímu prostředí. Ze své vlastní zkušenosti bych o zápasech v Michalovcích mohl napsat román, a tak prohru mladého družstva Slávie jsem tak trochu očekával. Je zřejmé, že to Michalovce, které ani nepamatuji, že by doma v lize prohrály, nebudou mít letos s obhájením interligového mistra nijak snadné a já spíše favorizuji - i když ještě není ani polovina soutěže - české družstva Mostu či Slávie.

Most v Písku působil jakýmsi unaveným dojmem, i když u Písku je viditelný nárůst výkonnosti oproti loňské sezoně. Rozhodně jsem pak nečekal, že Poruba tak drtivým způsobem porazí nováčka v Hodoníně, když dosavadní výkony Hodonína nebyly až tak špatné.

Zlín v Trenčíně vybojoval vítězství a zvládl závěr poměrně dramatického utkání a je jasné, že chce bojovat o první čtyřku v českém PLAY OF.

Chtěl bych se ale pozastavit u dvou utkání:

1. Šala - Prešov. Po nečekaném vítězství Prešova v minulém kole a především po výborném výkonu proti Porubě, jsem s velkým zájmem očekával zápas v Šale. Po zhlédnutí videozáznamu jsem byl jednak velmi zklamán útočnou činností obou družstev, ale také nadšen vynikajícími výkony družstev v obraně v čele s brankařkami. Je to paradox být spokojen s hrou v obraně a zklamán hrou v útoku. Oba týmy nenašly zbraň na překonání soupeřovy obrany, ale mě nejvíce chyběl organizovaný rychlý protiútok. Přesto se nedá říci, že by utkání mělo slabší úroveň. Bylo dramatické až dokonce.

2. Veselí n. M. - Bánovce n. B. Jasné a zasloužené bylo vítězství domácích a tak se asi mnozí, kteří čtou tyto řádky, diví, proč se zastavuji u tohoto souboje. Tak za prvé, domácí měly podle průběhu utkání v rukou rekordní vítězství. V zápase zahodily obrovské množství vyložených šancí. Takový přístup by se jim nemusel vyplatit v následujících těžkých utkáních. Za druhé konstatuji správný přístup domácího trenéra, že dal hodně prostoru hráčkám lavičky.

A nyní k družstvu Bánovců. Nováček určitě nepřinesl do extraligy větší kvalitu, ale rozhodně hraje daleko lepší házenou než loňské ŠKP Bratislava. Snad nejmladší družstvo extraligy hraje s plným nasazením, obrovskou chutí a bojovností, kterou by mu mohla závidět družstva s daleko vyspělejšími kádry hráček. Po utkání jsem hovořil s mým bývalým kolegou trenérem Richardem Makýšem, se kterým jsme odehráli spoustu zápasů. Nestěžoval si, jen tak mimochodem říkal, že družstvo je absolutním amatérským klubem, kde hráčky nemají žádné materiální (finanční) příjmy, trénují 3-4x týdně jednofázově a pouze po zaměstnání či spíše po vyučování. Jasně, také v Trenčíně nejsou nějaké profi podmínky, ale přesto musím Bánovcům složit poklonu, že se nebály jít do MOL ligy a v zápasech se rvát, bojovat proti daleko vyspělejším družstvům s nepoměrně lepšími podmínkami pro svou činnost. A rozhodně bude velmi zajímavý souboj Trenčína s Bánovcemi o sestup z MOL ligy!

Každý týden si pozorně přečtu článek - velmi odborný - Tomáše Kuťky na webu Slovenského svazu házené. Vyjadřuje se nejen k extraligovým zápasům, ale velmi fundovaně hodnotí a rozebírá dění v naší ženské házené. Je zřejmé, že četl naše názory /trenérů Bašného, Poloze a mé/ na účinkování slovenských hráček v českých ligových družstvech a rovněž v zahraničních klubech. Je to určitě polemika, zda české hráčky až na výjimky jsou oporami v zahraničních klubech, ale z mého pohledu a dle toho, co seženu na internetových stránkách, jsou ve špičkových klubech oporami jen 2-3 hráčky. Ano, hrají a jsou oporami, ale rozhodně se nejedná o nějaké špičkové evropské kluby. Na druhé straně slovenské hráčky jsou výraznými oporami špičkových českých družstvech, i když ty zase mají daleko k evropských špičkovým klubům. To je s k u t e č n o s t a tak bychom se měli dívat na výsledky na vrcholných evropských či světových akcích. Už postup na tyto akce je v současné české i slovenské házené úspěchem a umístnění do 8. místa by bylo vynikající, i když bych z celého srdce přál, abychom se posunuli k medailovým pozicím, což přeji oběma trenérům – Honzovi Bašnému i Dušanu Polozovi.