Míče na házenou

Házená v TV

17. 12. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: HC ROBE Zubří - Pepino SKP Frýdek-Místek
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
28.12.2017 otevřeno: 1205 x

Poruba - Most a Slavia - Veselí. Kdo ze semifinálových dvojic postoupí do finálových bojů o trofej?

Final4 Českého poháru odstartuje v hale v Jindřichově Hradci již v pátek. Titul vítězek Českého poháru obhajují házenkářky Poruby, hned na úvod se jim ale do cesty postaví favorizovaný Most. Druhým z finalistů bude lepší z týmů Slavia Praha a SHK Veselí nad Moravou. Kdo se probojuje do finále? A promluví do bojů i mladé dorostenky, které vedle seniorského poháru čekají i měření Vánočního poháru dorostenek?

Při pohledu na interligovou tabulku je jasné, že pozice favoritek patří v úvodním semifinálovém zápase mezi Sokolem Poruba a Baníkem Most Severočeškám, které pořadí československé soutěže vedou, zatímco svěřenkyně Petera Olšavského jsou na sedmém místě. Nicméně první letošní měření sil a remíza 19:19 z poloviny září naznačuje, že Poruba - obhájce loňského vítězství v Českém poháru - zdaleka není bez šance na úspěch. „Vždy se snažíme poučit z chyb, které jsme udělali a samozřejmě i to bude jedna z věcí, na které hráčky upozorníme. Největší zbraň Mostu jsou druhé vlny, které mají velmi dobré. Eliminovat toto je naší prvořadou úlohou," prozradil pro klubový web Poruby trenér Peter Olšavský. „A co se týče naší hry, tak budeme v pozměněné sestavě, takže chceme, jako proti Olomouci budeme v obraně alternovat. Chceme překvapit něčím, co by narušilo hru soupeře a vyhrát," dodal odhodlaně. Ostravanky si uvědomují, že Baník bude mít motivaci v rok staré finálové porážce. Ačkoli tehdy Poruba prohrávala už o čtyři branky, nakonec slavila vítězství 32:27. „Most je favorit a určitě bude chtít minulý rok napravit. My ale uděláme vše pro to, abychom jim jejich úlohu co nejvíc ztížili," řekl kouč.

„Opět jsme se dostali do finálové čtyřky, byť to tentokrát bylo trochu komplikovanější, protože proti minulému roku hrajeme v dost pozměněné sestavě. Možná můžeme říct, že jsme oslabení. Víme, že máme těžkou pozici, protože obhájit je vždy těžší, než vyhrát. Přesto se ale těšíme, věřím, že odehrajeme dobré zápasy a budeme spokojení," doplnil Olšavský s tím, že kádr má takřka kompletně k dispozici. „Věřím, že do hry zasáhne i Michaela Konečná," zakončil Peter Olšavský.

 

Z finálových bojů v roce 2016. | Foto: Alžběta Vejrostová

 

Černí andělé vítají, že k repríze loňského finále, které dopadlo lépe pro Porubu, dojde již v semifinále. „Osobně jsem velmi rád, že na sebe oba týmy narazí už v semifinále, protože ve finále by nás to mohlo trochu svazovat. Takto ale budeme v pohodě, čerství a hrozně rádi bychom jim loňskou porážku vrátili,“ řekl pro klubový web Baníku Most trenér Peter Dávid. Do Jindřichova Hradce vyráží mostecký tým v nejsilnější možné sestavě. „O tom, kdo do utkání nastoupí, už máme víceméně jasno, v tuto chvíli nás netrápí žádná zásadní zranění, naopak klíčové hráčky jsou ve velké herní pohodě. Můžeme tedy na turnaj vyrazit v nejsilnější možné sestavě, kterou máme k dispozici,“ připomněl Peter Dávid.

Počítá se i s tím, že za ženský tým Černých andělů nastoupí i dorostenky, které však budou mít v Jindřichově Hradci o něco složitější situaci, protože součástí dvoudenního klání je také turnaj staršího dorostu. „Počítáme s tím, že budeme pokračovat v tom, co předvádíme během celé sezony, tedy, že do zápasů budeme zapojovat i mladé hráčky. Cestujeme společně, dorostenky ale ke svému prvnímu utkání, shodou okolností také proti Porubě, nastoupí ještě dříve než my. Mají to o něco složitější, budou se muset koncentrovat na dvojici zápasů, ale počítáme s nimi a samozřejmě zohledníme vytíženost jednotlivých hráček,“ uzavřel mostecký trenér.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří týmy Slavie Praha a Veselí nad Moravou. Trenér Slavie Richard Řezáč připravoval svůj tým na semifinále Českého poháru hned po vítězném čtvrtfinále v Písku. „Viděl jsem poslední dvě utkání Veselí v MOL lize, bohužel ne jejich čtvrtfinále Českého poháru, které se nevysílalo a ani není zdokumentované. Z nich jsme čerpali poznatky,“ uvedl pro klubový web Slavie Praha Řezáč ke „špionáži“ soupeřek, od kterých čeká nějaké novinky, ale ne výrazné překvapení. „Každý tým se snaží jít do poháru s nějakými novinkami, s nějakou obměnou, aby překvapil soupeře, protože pohár je samostatná soutěž. Že přijde Veselí s něčím novým čekáme, ale že by nás měli něčím zaskočit, to si nemyslím,“ poznamenal Řezáč.

Své svěřenkyně upozorňuje na to, že Veselí bude mít speciální motivaci a také výhodu. „Tím, že Veselí nemělo žádné hráčky na mistrovství světa v Německu a mohli v klidu pracovat, budou těžký a sehraný soupeř,“ pravil Řezáč, který není překvapený postavením Veselí v tabulce MOL ligy. Slavia je třetí se 16 body, Veselí o tři příčky níž se 13 body. „Úplně překvapený nejsem. Nečekal jsem jejich výhru nad Michalovcemi. Kvalitu mají, jejich hra stojí na dvou spojkách Olšovské se Šustkovou a daří se i jejich brankařce Lekešové. Tam, kde jsou, tak asi právem,“ řekl Řezáč a doplnil hráčky soupeřek, které vyžadují speciální péči a obezřetnost: „Pozor si musíme dát na Šustkovou s Olšovskou a jejich spolupráci s pivotem. Musíme být také obezřetní v koncovce, abychom nerozchytali Lekešovou. To bychom se mohli dostat do problémů a to samozřejmě nechceme, naším cílem je postup do finále.“

Slávistky vyrazí na jih Čech dopoledne v den prvního utkání. „Jsme zcela kompletní, v nejsilnější sestavě, všechny hráčky jsou zdravotně zcela v pořádku, ve skvělé formě a nic nás netrápí. Také proto myslíme jen na postup,“ uzavřel kouč Slavie Richard Řezáč.

Stejné ambice má ale i soupeř Slavie, tým Veselí nad Moravou vedený trenérem Ľubomírem Hudákem a střelecky tažený druhou nejlepší střelkyní MOL ligy Máriou Olšovskou a čtvrtou nejproduktivnější střelkyní této soutěže Janou Šustkovou. Do semifinále se tým Veselí probojoval ze slováckého derby proti Hodonínu. „Před čtvrtfinále jsme se věnovali především fyzické přípravě, času na přípravy není nikdy dostatek. Blíž k semifinále se chceme věnovat více herním věcem, abychom do Final4 Českého poháru šli dobře připravení,“ komentoval již po čtvrtfinále plány týmu Hudák.

 

Rozpis Final4 Českého poháru ženy při Vánočním turnaji dorostenek:

Pátek 29. 12. 2017
13.00 Dorostenky DHC Plzeň – Zora Olomouc
15.00 Dorostenky Sokol Poruba – Baník Most
17.00 ženy Veselí n. M. – Slavia Praha – semifinále ČP
19.00 ženy DHK Baník Most – DHC Sokol Poruba – semifinále ČP

Sobota 30. 12. 2017
9.30 Dorostenky o 3. místo
11.30 Dorostenky finále
13.30 ženy o 3. místo
15.30 ženy finále

 

Všechna utkání se hrají na vítězství, při nerozhodném výsledku bude vítěz určen střelbou sedmimetrových hodů.

Vítěz ČP žen obdrží prémii ve výši 50 000 korun a pohár za vítězství, poražený finalista obdrží prémii 25 000 korun a vítěz zápasu o 3. místo prémii 10 000 korun.
Vítězné družstvo dorostenek bude odměněno částkou 15 000 korun, tým na 2. místě částkou 10 000 korun a tým na 3. místě částkou 5 000 korun. Všechna dorostenecká družstva získají pamětní poháry.