TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
12.2.2018 otevřeno: 1641 x

Ohlédnutí za 17. kolem MOL ligy s Janem Bašným

Trenér Jan Bašný tentokrát komentoval výsledky 17. kola MOL ligy. Pozastavil se i u výsledku Mostu v Poháru EHF a také zhodnotil celkovou úroveň dosavadních bojů v česko-slovenské soutěži.

Výsledkově se kolo obešlo bez překvapení, všichni papíroví favorité vyhráli a potvrdili svoji roli. Myslím si, že nejtěžší to měl v předehrávce tým Mostu, ale i přesto se mu podařilo v posledních vteřinách urvat těsně vítězství v zápase, který ale nebyl moc kvalitní. Převažovala bojovnost. Poruba potvrdila to, co hraje od začátku sezóny - tedy kvalitní obranu postavenou na vhodných hráčkách, která je v zápasech drží a výrazně se podepisuje na výsledcích. Horší je to v útoku. Jediná střelkyně, která je schopná vytvořit nějaký tlak z dálky, je mladá hráčka Polášková. Je kvalitní, ale jediná na to nestačí. Mostecké hráčky platí krutou daň za rytmus zápasů po mistrovství světa. Ať už se jedná o hráčky, které na šampionátu byly nebo ne, nehraje to roli. Zápasy Českého poháru, plus zápasy Mol ligy a Poháru EHF, to je strašně moc. Pro hráčky, které nejsou profesionálky a nemají čas na regeneraci kvůli práci nebo studiu, je to více méně nezvládnutelná situace. To, že zápas s Porubou vyhrály, potvrzuje to, co jsem říkal před měsícem, tedy že se musí najít hráčky místo Markéty Jeřábkové, které to v koncovkách vezmou na sebe. Teď to byla reprezentantka Maňáková.

Mostečanky ukončily s hlavou vztyčenou svou pohárovou cestu, i když uhrály jen jeden bod, tak zápasy v evropském poháru odehrály velice dobře. Je to pro ně dobrá zkušenost. Se všemi pozitivními závěry i negativy, která jsem už zmiňoval.

V zápase mezi Michalovci a Veselím nad Moravou jsem čekal vyrovnanější průběh, v podstatě se rozhodlo kolem osmnácté minuty, kdy si Michalovce vytvořily asi osmi brankový náskok a zápas se pak už jen dohrával. Myslel jsem, že by je mohly Veselanky potrápit víc, hrají dobrou sezónu s kvalitními výsledky. Věřil jsem, že by mohly uhrát lepší výsledek. Porážku utrpěly hráčky Zlína. Mají mladý, nezkušený tým a důležité momenty v takových zápasech nejsou schopné uhrát. Snad se kádr udrží pohromadě, získá zkušenosti, udrží MOL ligu a pokud v příští sezóně bude hrát se stejnými hráčkami, ale s více zkušenostmi, bude ji mít jistě lepší.

Prešovanky také dlouho nevyhrály, potýkají se s velkou marodkou a absencí hráček. Potvrdily roli favorita na palubovce posledního. Tam už vyhrát museli. Favorit vyhrál i v zápase mezi Olomoucí a Trenčínem, ale i tady předvedly týmy takový „neslaný – nemastný“ výkon, což je obecně charakteristické pro téměř všechna utkání tohoto kola. Hanačky vybojovaly téměř povinnou výhru. Když už je před zápasem rozhodnuto, když si je tým téměř jistý vítězstvím, těžko se motivuje k výraznější aktivitě nebo agresivitě. Sám trenér Olomouce si stěžoval, že výkon nebyl dobrý. Očekávám, že Olomoučanky budou bojovat s Porubou a Veselím o postupová místa v play-off. V těchto bojích nemám jasné favority, ale olomoucký kádr je dobrý, měl by se do první čtyřky dostat.

I v zápase mezi Slavií a Hodonínem byla výhra favorita prakticky povinná a hodnocení by mohlo být podobné, jako u předchozího zápasu. Tým ví, že musí vyhrát, nastoupí tak, že není stoprocentně koncentrovaný… Není jednoduché tyto zápasy hrát. Po nějakém oťukávání a špatném začátku, to pak Slavistky v klidu uhrály, k výhře jim stačil průměrný výkon.

Na závěr bych vyzdvihl výkony a hru Hany Kváčové – Kutlvašrové, která se zapojila zpátky po půl roce „odpočinku“ do hry. Pokud jsou moje informace správné, tak po dvou trénincích a třech zápasech v MOL lize se stala nejlepší střelkyní zápasu. Za podzim toho odtrénovala málo. Na jednu stranu to můžeme vyzdvihnout jako přínos pro družstvo, na druhou stranu to ukazuje na kvalitu letošní MOL ligy a neukazuje ji to v tom nejlepším světle. Dá se říct, že se jedná opravdu o studentskou soutěž, jak ji již dříve okomentoval někdo jiný. Doufejme, že hráčky, které letos MOL ligu hrají – a jejichž věkový průměr je hodně nízký – zúročí letošní zkušenosti a závěr sezóny a sezóna další budou výkonnostně a herně kvalitnější. Občas se objeví dobré zápasy – naposledy třeba Slavie – Most, ale to jsou spíše výjimky. Doufejme, že hráčky, které letos zkušenosti nabírají, budou zkušenosti zúročovat a neskončí s házenou na této úrovni. Byla by škoda začínat pořád od znova s mladšími a mladšími hráčkami. Pokud dnes za Most nebo Slavii vyhrávají zápasy dorostenky, je na jednu stranu dobře, že máme mladé perspektivní hráčky, na druhou stranu MOL liga není mezinárodní dorosteneckou soutěží. Je to mezinárodní soutěž nejlepších českých a slovenských hráček, kromě desítky českých a několika slovenských hráček hrajících v zahraničí. Soutěž by tak měla být kvalitní a já doufám, že se kvalita v play-off a v dalších měsících zlepší.

 

MOL liga - 17. kolo - výsledky

Baník Most - Sokol Poruba 20 : 19
Iuventa Michalovce - SHK Veselí n.M. 36 : 24
HC Zlín - Duslo Šaľa 25 : 29
Zora Olomouc - Trenčín 27 : 23
Bánovce n.B. - ŠŠK Prešov 25 : 29
Slavia Praha - HK Hodonín 32 : 25