TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
24.7.2018 otevřeno: 924 x

Slavia angažovala první Brazilku v historii klubu – spojku Julianu Borges Limaovou

Slavia Praha angažovala do svého interligového týmu první brazilskou házenkářku v historii. Tou je dvaadvacetiletá spojka Juliana Borges Limaová. Přichází z maďarského celku VSC Debrecín, který sestoupil z tamní první ligy. Tím se dala „aktivovat“ klauzule ve smlouvě Borges Limaové, že musí hrát v nejvyšší soutěži. Juliana se okamžitě po svém příletu do Česka přesunula do Tachova a připojila se k týmu trenéra Rubina Kuzmanoského na prvním soustředění před novou sezonou. Zdroj: www.dhcslavia.cz

„Julianu jsme kontaktovali přes jejího manažera, protože jsme potřebovali doplnit spojkový post. Využili jsme bodu její smlouvy, kde měla stanoveno, že musí hrát nejvyšší soutěž v Maďarsku, ale to se jejímu už bývalému klubu z Debrecínu nepodařilo, spadl totiž do nižší soutěže,“ vysvětluje angažování brazilské reprezentantky šéf Slavie Praha Richard Toman a doplňuje: „Jednání trvala o něco déle, než jsme plánovali, protože se na úřadech táhlo vyřizování pobytového víza a pracovní smlouvy.“

 

 

Nová posila Slavie Praha - Juliana Borges Limaová. | Foto: dhcslavia.cz

 

Juliana, rodačka z jihobrazilského Osório Rio Grande do Sul se 660 tisíci obyvateli, dorazila do Prahy po 26hodinovém letu a rovnou zamířila na trénink Tachova, který má 12 tisíc obyvatel. „Ihned se zapojila do tréninkového procesu, jak si přála sama a také trenér Kuzmanoski. Takže se ještě nestihla zabydlet v novém bytě u Slavie, který jsme pro ni připravili,“ říká Richard Toman. Teď si Juliana trochu odpočine, je ve skupině dalších pěti hráček, které neodjedou na Akademické mistrovství světa do chorvatské Rijeky a budou po dvou dnech odpočinku trénovat s juniorkou Slavie vedením Petry Vítkové.

 

 

Dvě nejnovější posily Slavie - brankářka Mateja Serafiomová (vlevo) a spojka Juliana Borges Limaová.

 

Vítejte ve Slavii a proč právě ona?

Protože můj předchozí klub Debrecín sestoupil z první maďarské ligy, takže mi tam vlastně „skončila“ smlouva a po dohodě s mým manažerem jsme usoudili, že nejlepší variantou pro můj další sportovní růst je právě Slavia Praha. Líbí se mi, že vedení klubu má ambice hrát každoročně o titul.

 

Ano, o ten byste si v maďarském Debrecínu nezahrála…

To ne a dalším lákadlem byly evropské poháry, což považuji za další krok vpřed a samozřejmě velkou zkušenost. Po čtyřech letech v juniororské reprezentaci Brazílie jsem se nyní poprvé dostala také do nominace seniorského týmu a tam bych ráda uplatnila vše, co se naučím v Praze. Věřím, že to pro mě i pro národní tým bude přínosem.

 

Kolik toho víte o české ženské házené?

Při různých rozhovorech se ke mně dostaly nějaké „drby“ o českých hráčkách. (smích) Vím, že některé reprezentantky hrají v zahraničí. Naše mladé Brazilky se mě ptaly na české hráčky, protože se setkají ve skupině na Akademickém mistrovství světa, které začíná za týden v Chorvatsku. Ale já jsem přiletěla teprve pár dnů před začátkem šampionátu, takže ještě nemohu nic „vyzradit“. (smích)

 

Z letiště jste jela hned za týmem na soustředění do Tachova, jak vás tam spoluhráčky přijaly?

Neměla jsem sebemenší problém, jsou tu vesměs mladé holky jako já, takže si velice dobře rozumíme. Mluvíme anglicky a ráda se naučím i nějaká česká slovíčka, Mateja (pozn. nová brankařka z Makedonie) se už některé věty naučila a používá je. I trenér k nám mluví anglicko-česko-makedonsky. (smích)

 

Angažmá v Evropě pro vás není ničím novým, ale jak snášíte odloučení od rodiny v Brazílii?

Samozřejmě že mi rodina chybí… Minulou sezonu jsem strávila v Maďarsku a teď jsem opět daleko od domova, ale tak to prostě ve sportovním životě chodí. Věděla jsem to dopředu a jsem na takový život připravená. Klub mi dvakrát do roka zaplatí letenku domů, takže se to dá vydržet… Ale protože dělám to, co mám ráda, tak jsem za to to vděčná.

 

Zdroj: www.dhcslavia.cz