Míče na házenou
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
8.2.2019 otevřeno: 628 x

Šlágr kola v Mostě i souboj o play-off ve Veselí

Atraktivních pět zápasů má na programu 16. kolo MOL ligy v sobotu a v neděli. Most bude mít šanci přiblížit se zatím suverénním Michalovcům, moravský souboj mezi Olomoucí a Veselím hodně napoví o složení českého play-off.

Přestože do konce letošního ročníku MOL ligy schází ještě sedm kol, ve Veselí nad Moravou se již nyní odehraje duel, který může výrazně napovědět o složení play – off. Jelikož oba týmy o něj usilují, půjde v utkání veselských Panenek a Olomouce v podstatě o čtyři body. „Zápas s Olomoucí je pro nás důležitý. Začíná se blížit závěr sezóny a utkání s Olomoucí je bezesporu významné z hlediska postupu do play – off, a to nejen z našeho pohledu, ale i z hlediska Olomouce. Oba týmy potřebují bodovat. Zápas proto bude náročný a složitý. Musíme se na něj připravit hlavně v hlavě, abychom nedopadli jak v Šaľe, ale byli úspěšní,“ říká trenér Veselí Ľuboš Hudák.

Před začátkem sezóny posílila veselský kádr dlouholetá opora Hanaček Tereza Kubáčková, u které hrozilo, že proti svému bývalému klubu nenastoupí. V závěru utkání v Šaľe se totiž s bolestnou grimasou vzdálila z hřiště. „Srazily jsme se tam s protihráčkou, kterou jsem vůbec neviděla. Odnesla to půlka zubu a měla jsem naražená žebra. To ke sportu ale občas patří, jsem v pořádku a budu hrát,“ hlásí bojovně obávaná kanonýrka. V duelu s Olomoucí očekává vyrovnané, vyhecované a těžké utkání. „Pokud chceme do play – off, bodovat musíme. Myslím, že to bude dobrý zápas, na který přijde hodně diváků,“ dodala Kubáčková.

A význam zápasu si dobře uvědomují i v Olomouci, kde se připravují i na silné spojkové řady Veselí. „Po nevydařených utkáních nás čeká další velmi těžký zápas ve Veselí. Hra soupeře stojí především na kvalitní střelbě spojek a spolupráci s pivotem, na kterou se budeme připravovat. Budeme se snažit zopakovat dobrý výkon z domácího prostředí a odvézt si dva body na Hanou,“ hlásí za svůj tým olomoucká házenkářka Markéta Hurychová. Pozor, zápas ve veselské sportovní hale se bude hrát v netradičním čase, v neděli od 17.30.

Souboj prvních dvou týmů nejvyšší ženské házenkářské soutěže se chystá v mostecké sportovní hale už v sobotu 9. února. Do Mostu totiž přijíždí Iuventa Michalovce, které se budou Černí andělé snažit vrátit říjnovou porážku. „Vždycky když přijíždí lídr soutěže, jde o velký tahák pro fanoušky. Klidně se dá mluvit o jednom z vrcholů česko-slovenské soutěže, ačkoli nás ještě čekají další vrcholy, zejména v rámci české ligy,“ uvedl trenér mosteckých házenkářek Peter Dávid.

 

Foto: Hynek Zdeněk

 

„Michalovce působí v současnosti v rámci nejvyšší soutěže asi nejvyrovnanějším dojmem, mají asi ten nejvyrovnanější kádr, jasný herní systém a jasnou hierarchii. Pokud proti takovému týmu budeme chtít uspět, budeme muset podat velmi dobrý výkon, ve kterém budeme muset zlepšit úspěšnost střelby oproti předcházejícímu střetnutí s Olomoucí. Nechtěl bych srovnávat, protože i když to zní jako klišé, každý zápas je úplně jiný. Ale co se týče nasazení, kolektivního výkonu, herní disciplíny a celkové kvality naší hry, můžeme být z posledního zápasu spokojení, radost nám trochu pokazila právě koncovka,“ doplnil trenér.

Sestava Černých andělů se před důležitým zápasem prakticky nezmění, tým se nepotýká s žádnými zdravotními problémy, jediný otazník nadále visí nad startem pivotky Stefanije Miševské. Ještě s jednou důležitou oporou ale mostecké házenkářky počítají. Se svými fanoušky. „Udělalo by nám velkou radost, kdyby si diváci našli cestu do mostecké sportovní haly. Takto špičkové týmy v Mostě nejsou k vidění každý den. Navíc abychom takto těžkého soupeře udolali, potřebujeme jejich podporu dvojnásob. Oni jsou právě ten motor, který nás žene dopředu,“ uzavřel Peter Dávid.

Reprízu obou pohárových utkání ze závěru roku 2018 mají před sebou házenkářky Poruby. Nejprve v opakování čtvrtfinále Českého poháru se v sobotním utkání 15. kola MOL Ligy pokusí ukořistit body ve Zlíně, o týden později je doma čeká silný Most.
Ostravanky rozjely nový rok solidně, ovšem přibrzdily je poslední dvě porážky na Slavii a s Michalovci. „Osobně mě více mrzela prohra v Praze, protože jsme v posledních dvanácti minutách zápas zbytečně vypustili, v obraně jsme vypadli ze hry a to rozhodlo. To určitě nelze říct o Michalovcích, kde ještě pár minut před koncem byl stav 20:20. Záleželo na tom, kdo promění šance. Měli jsme dvě tři, ale bohužel góly neskončily, navíc jsme se dopustili dvou technických chyb. Toho všeho zkušený soupeř využil," vrací se ke zmíněným střetnutím trenér Dušan Daniš.

Zejména na duelu z minulé soboty však našel pozitiva. „Kéž bychom dokázali zopakovat takový výkon i v sobotu," přeje si. Porážky ale už hází on i tým za hlavu a hledí dopředu. „Už je to ale za námi, jedeme dál," dodává odhodlaně Daniš.

Zajímavost tomuto kolu dává fakt, že vedle utkání Zlín - Poruba hraje konkurenční Olomouc ve Veselí. Pokud by domácí hráčky vyhrály, zároveň by uspěla i Poruba, činil by rozdíl ostravského celku od pronásledovatelů šest kol před koncem už pět bodů. „Myslím si, že je jasné, že jde už o hodně," přiznává Daniš, který si však uvědomuje, že opačný scénář by byl nepříjemnou ranou do ambicí dostat se do play-off. „V tom případě by se nám to zkomplikovalo. Je jasné, že to bude náročné kolo pro nás i Olomouc. Jsou to zápasy, které napoví o složení čtyřky," ví kouč. „Zlín má třináct bodů, ale naposledy prohrál doma se Slavií o čtrnáct branek. Pro ně půjde o existenční zápas, aby se přiblížil k první čtveřici," podotýká trenér.

Oba dosavadní vzájemné zápasy v sezoně jasně ovládla Poruba. V 5. kole MOL Ligy doma zvítězila 30:14, v listopadovém čtvrtfinále Českého poháru 30:20. „Hlavně druhý zápas nebude hrát roli, protože tehdy nebyli kompletní, chyběly jim některé hráčky, takže teď na tom budou určitě lépe," myslí si Daniš. K dispozici by měl mít už Adélu Baumbachovou a možná také Silvii Poláškovou. „Začala trénovat, ale ještě to není stoprocentní. Rozhodneme se před zápasem," uzavírá Dušan Daniš.

Nepodcenit a udělat další krok. Nejen do českého play-off, ale třeba i směrem k medaili z MOL ligy. Tak přemýšlí před nedělním duelem 15. kola česko-slovenské soutěže trenér Slavie Praha Jan Salač. Pražanky v něm hostí od 17.00 hodin ve vlastní hale ve Vršovicích Sokol Písek.

Slávistky mají za sebou sérii čtyř vítězných zápasů za sebou a nechtějí přerušit. Vždyť Písek je v tabulce po 14 kolech o pět pater níže a získal o devět bodů méně. „Ano, jsme favoritky. Ale Písek se sehrál a je stále lepší a lepší. Nečeká nás nic jednoduchého,“ říká slávistická spojka Magdalena Svobodová. Ví, o čem mluví, protože házenkářsky vyrůstala právě v Písku. Navíc Sokol uhrál v prvním vzájemném ligovém utkání probíhajícího ročníku doma se Slavií překvapivou remízu 21:21. „To utkání se nám nepodařilo a samozřejmě ho nechceme opakovat. Pokud chceme do českého play-off, musíme takové zápasy vyhrávat,“ dodává Svobodová a přiznává, že ani medaile z MOL ligy není ztracená: „Jasně že ne. Nahrává nám vítězná vlna a hodně domácích zápasů se všemi favority MOL ligy. To může být naše výhoda.“

O medaili mluví také kouč Salač. I když zpočátku s úsměvem: „Medaile? (smích) No, zrovna jsem na to myslel. Zvlášť poté, co jsem se před dvěma dny díval na tabulku a zjistil jsem, že třetí místo není zase tak daleko. Samozřejmě by bylo moc hezké získat medaili z MOL ligy. Proto tam někde ta myšlenka je. Ale jak jsem říkal hned na začátku ledna, je nutné zvládat jednotlivé kroky. Pokud se zdaří, tak by se mohl vyplnit i sen či přání o medaili.“

Tím prvním krokem je Písek. „Samozřejmě se na něj poctivě připravujeme, stejně jako na jiná utkání. Očekáváme, že budou chtít zopakovat úspěch z prvního ligového utkání v sezoně, který pro ně skončil úspěšnou remízou a k tomu nám budou chtít vrátit porážku z prosincového semifinále Českého poháru,“ tuší Salač a nebojí se naznačit taktiku: „Nejvíc budeme upozorňovat na Alenu Šetelíkovou, která ještě minulou sezonu hrála ve Slavii. Ale budeme upozorňovat také na další hráčky, třeba na Kubišovou nebo Ereskenovou a právě na jejich spolupráci s Ájou Šetelíkovou. Nebo na brankářku Kristýnu Neubergrovou, pokud bude chytat, a která stála za remízou Písku doma.“

Kolo doplní slovenské duely mezi Bánovci nad Bebravou a Duslem Šaľa a 1. března pak odložené utkání mezi Prešovem a DHC Plzeň.
 

MOL liga - 4. kolo - výsledky

DHC Plzeň - ŠŠK Prešov 21 : 19
Sokol Písek - Slavia Praha 21 : 21
Iuventa Michalovce - Baník Most 29 : 21
Zora Olomouc - SHK Veselí n.M. 31 : 25
Duslo Šaľa - Bánovce n.B. 30 : 21
Sokol Poruba - HC Zlín 30 : 14

MOL liga - 15. kolo - rozpis

SHK Veselí n.M. - Zora Olomouc 10.2. 17:30
Bánovce n.B. - Duslo Šaľa 9.2. 18:00
Baník Most - Iuventa Michalovce 9.2. 18:00
HC Zlín - Sokol Poruba 9.2. 18:00
Slavia Praha - Sokol Písek 10.2. 17:00
ŠŠK Prešov - DHC Plzeň 1.3. 17:00