Míče na házenou
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
7.3.2019 otevřeno: 767 x

Boj o medaile i o poslední místo v play-off

Poslední tří zápasy zbývají do konce základní části MOL ligy a o medailových pozicích může být už po tomto kole definitivně rozhodnuto. Co zajímavého je na programu na interligových palubovkách?

19. kolo ostartuje moravský souboj mezi Zlínem a Zorou Olomouc. Ani solidní výkon v Šaľe Zlínu body nepřinesl a právě duel mezi Olomoucí a Zlínem může hodně napovědět třeba i o tom, jak budou rozdány karty pro play-out. „Pozitivní je zlepšení, hlavně v útoku. Když budeme hrát podobně, odstraníme chyby, jsme na dobré cestě,“ ohlížel se za zápasem v Šaľe trenér Zlín Martin Spuchlák, který už vyhlížel právě i k zápasu s Olomoucí: „Velmi důležitý duel, především z pohledu skupiny play-out a losu v něm,“ zdůraznil Spuchlák.

To Olomouc se ještě nesmířila s tím, že by měla zůstat před branami bojů o české národní medaile. „V minulém kole se nám podařilo získat velice cenné body proti Slavii Praha, kdy jsme chtěli odčinit nevydařený předchozí zápas v Plzni. Tímto zápasem stále žije naše naděje o play-off a určitě chceme v týmovém výkonu pokračovat i proti Zlínu, jsme si vědomi, že nás nečeká žádný lehký zápas a na soupeře se celý týden pečlivě připravujeme,“ hlásí z Olomouce pivotka Klára Sovová a vyzývá k podpoře i olomoucké fanoušky: „Zlín máme kousek, tak doufáme i v nějakou podporu našich fanoušků, kteří mají velkou zásluhu na našem vítězství proti již zmiňované Slávii.“

O místo v play-odd nejbezprostředněji s Olomoucí soupeří Poruba, která má oproti Hanačkám tříbodový náskok a na paty šlape i Slavii a Veselí. Právě Veselanky Poruba doma porazila a na dobrý výkon bude moci navázat v Prešově. Ostravanky jsou výrazným papírovým favoritem a předposlední Prešov by neměl v boji o důležité body Porubě příliš vzdorovat.

A Veselí je na tom podobně. Vždyť na palubovce Bánovců, posledního týmu tabulky, je pro družstvo s ambicemi Veselí prakticky povinnost bodovat. Veselanky odehrají čtvrtý zápas v řadě na palubovce soupeře. Zatímco předtím hrály u předních týmů tabulky, nyní se představí na palubovce posledních. Uvědomují si přitom, jak o ošidný zápas se může jednat. Budou do něj vstupovat v roli jasných favoritek a domácí tým tak nemá co ztratit. Nechtějí dopustit zaváhání, jakého se Slovensku dopustila konkurenční Poruba.

„Musíme si na to dát velký pozor. Automaticky každý podvědomě očekává, že když jsou Bánovce poslední, jede se tam pro jisté body. Pokud se to podcení, jen těžko se pak tým dostává do svého herního tempa. Hráčky proto budu nabádat k tomu, aby nastoupily plně koncentrované už od úvodních minut. Povolit v tempu si můžeme dovolit, až budeme mít větší herní náskok, ale rozhodně ne naopak,“ upozorňuje kouč Veselanek Ľuboš Hudák. Zápas je na programu v sobotu od 18 hodin.

 

Foto: Hynek Zdeněk

 

Střetnutím dvou týmů z Čech se završí sobotní program MOL ligy. Po dvou domácích zápasech se Černí andělé vydávají opět na hřiště soupeře, tentokrát na západ Čech, kde se utkají s DHC Plzeň. A půjde také o zajímavé trenérské setkání, protože Západočešky vede Richard Řezáč, který mostecký tým zná velmi dobře z dob, kdy se tehdy ještě v dresu Slavie střetával s Černými anděly v ligových finále. „Samozřejmě i osobnost trenéra bude v zápase hrát svou roli, Richard Řezáč dokáže tým velmi dobře motivovat, kromě toho nás velmi dobře zná, takže se na nás budou moci v Plzni dobře připravit. Obecně ale platí, že zápasy v Plzni nejsou snadné, ostatně nedávno se o tom přesvědčila Olomouc, která tu ztratila body. Takže očekávám těžký zápas, který bereme velmi vážně a podle toho se také připravujeme,“ uvedl mostecký trenér Peter Dávid.

Zkušený trenér Richard Řezáč svůj nový tým na těžký zápas intenzivně připravuje. „Čeká nás jeden z favoritů na český titul. Doufám, že budeme doma před vlastními fanoušky důstojným soupeřem. Most má na každém postě velmi kvalitní hráčku, a proto od našich děvčat očekávám maximální koncentraci a nasazení. Děvčata se dobře znají, protože některé společně okusily reprezentační dres, a to by nám mohlo pomoci v přípravě na utkání. Máme mladý tým, který potřebuje tyto zápasy, aby získal zkušenosti, které zúročí v nadstavbové části o udržení v interlize,“ zamýšlí se Řezáč. Ten teď věří, že se družstvo rychle zotaví i z utržených šrámů. „Z dvojzápasu na Slovensku jsme si přivezli drobná zranění, které doufám odstraníme v co nejkratší době,“ doplnil Řezáč.

Tentokrát už pro Mostečanky nebude prostor na zkoušení nových herních taktik, ačkoli ty, které si Černí andělé vyzkoušeli v posledním zápase proti Bánovcům, se osvědčily. „Vyzkoušeli jsme jiný obranný systém a vydrželo nám to prakticky po celý zápas, taktika, kterou jsme si stanovili, se osvědčila. Možná mohlo být ještě víc prvků atraktivních pro diváky. Také hra sedm na šest nám celkem sedí, mimochodem to byla jedna z věcí, které jsme doma ve větší míře předvedli právě během našeho posledního domácího utkání proti Plzni v listopadu,“ doplnil trenér s tím, že právě v posledním vzájemném měření sil předvedla Plzeň velmi dobrý výkon a také proto vyrážejí Černí andělé do Plzně s patřičným respektem.

„Tentokrát toho budeme muset pro vítězství udělat mnohem víc a na zápas se budeme muset hodně soustředit, ale momentálně se nám daří a neradi bychom přerušovali naší současnou vítěznou sérii,“ uzavřel Peter Dávid.

Tradičně v neděli ve tři se pak svým fanouškům představí házenkářky Písku. Doma přivítají silnou Šaľu, aktuálně třetí tým tabulky. "Postavení v tabulce jasně ukazuje na forita tohoto utkání. Nic méně my nemáme co ztratit, do každého zápasu jdeme na plno a s odhodláním neustále zlepšovat svůj výkon a vypilovat formu před nadcházejícím play-down. Do zápasu tak jdeme na sto procent a budeme chtít favorita co nejvíce potrápit," řekla k vyhlídkám na zápas se Šaľou trenérka Písku Kateřina Keclíková.

Zdravotně rozložený tým Slavie Praha přivítá v neděli 10. března od 17.00 hodin ve vlastní hale v posledním duelu 19. kola MOL ligy její vedoucí celek Iuventu Michalovce. Družstvu trenérů Jana Salače a Petry Vítkové patří čtvrté místo ve společné česko-slovenské lize s 21 body.

Pražanky se musejí vypořádat s mnoha výpadky v sestavě. A podle trenéra Jana Salače se situace do neděle nezlepší. Kromě dlouhodobě zraněné Adély Novotné, se marodka rozrostla o Elišku Jačkovou, Magdalenu Svobodovou, Terezu Fryčákovou, v pořádku není ani nejlepší střelkyně týmu Veronika Galušková. „V týdnu jsem si uvědomil, jak jsme na tom špatně, když na tréninky chodilo jen deset hráček,“ poznamenává se smutkem v hlase Jan Salač a vysvětluje: „Sval Elišky Jačkové jí start neumožní. Věřím, že po reprezentační přestávce už bude k dispozici. Podobný stav je u Veroniky Galuškové, se kterou jsme se domluvili, že nám pomůže, něco odehraje, ale určitě nebude k dispozici pro celý zápas. Ve středu ‚ulehla‘ Magdalena Svobodová, takže nám vypadly tři klíčové spojky. Navíc nám nemohou vypomoci děvčata z Kobylis, která u nás hostují a nastoupila v Olomouci.“

Přesto všechno nepůjdou slávistky do důležitého souboje tzv. odevzdané. „Do každého zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát. To bychom to jinak nemuseli hrát. Ale musíme být soudní a realisté. Při našem složení kádru budou favority zápasu Michalovce, ale ony by byly, i kdybychom hráli v plné sestavě. Každopádně budeme chtít Michalovce potrápit a poprat se se o ztracené body z Olomouce,“ poznamenává Salač. Přání je jasné, bodovat. „Pokud by se nám podařil nějaký dobrý výsledek, rádi bychom za bodový, tak budeme nesmírně šťastní, protože nám každý bod pomůže a můžeme ho označit za zlatý. Zvlášť, když se podíváme na rozpis zápasů našich a soupeřů. Vždyť po Michalovcích přijedou ještě Most a Veselí nad Moravou, tedy dva nejlepší české týmy. Navíc soupeři, se kterými bojujeme o účast v české play-off, nemají tak těžké rozlosování jako my,“ vypočítává trenér

Herní systém má Salač v hlavě, bude chtít soupeřky překvapit. „Viděl jsem hodně zápasů Michalovců, a nejen z poslední doby. Koukal jsem na zápas z minulého týdne, kdy tam hrála Plzeň, viděl jsem tam Most a pustil jsem si i náš podzimní zápas u nich. Víme, co nás čeká, protože podle videí se jejich hra od toho vzájemného zápasu v listopadu loňského roku diametrálně nezměnila,“ míní Salač. Na podzim Iuventa doma vyhrála 32:26, po osmnácti odehraných zápasech měla na kontě o dvanáct bodů více než Pražanky. „Je to velký rozdíl, ale s tím už nyní nic neuděláme. Všichni víme, že podzimní část MOL ligy se nám nepovedla. O to víc nás těší, jak jsme vstoupili do jarní části soutěže. Odehráli jsme sedm kvalitních zápasů, ve kterých jsme bodovali a posunuli se tabulkou nahoru. Bohužel při posledním utkání minulý víkend v Olomouci na nás padla tzv. deka, zmar, tam se nám to nevydařilo. Tím jsme se postavili do situace, která je pro nás složitá. Důvody, proč se tak stalo, jsou jasné. Plná marodka, která se rozrostla a je až hrozivá,“ uzavírá trenér Slavie Praha Jan Salač.
 

MOL liga - 8. kolo - výsledky

Duslo Šaľa - Sokol Písek 26 : 23
SHK Veselí n.M. - Bánovce n.B. 36 : 26
Iuventa Michalovce - Slavia Praha 32 : 26
Zora Olomouc - HC Zlín 25 : 28
Baník Most - DHC Plzeň 37 : 25
Sokol Poruba - ŠŠK Prešov 35 : 22

MOL liga - 19. kolo - rozpis

HC Zlín - Zora Olomouc 9.3. 17:00
ŠŠK Prešov - Sokol Poruba 9.3. 18:00
Bánovce n.B. - SHK Veselí n.M. 9.3. 18:00
DHC Plzeň - Baník Most 9.3. 18:30
Sokol Písek - Duslo Šaľa 10.3. 15:00
Slavia Praha - Iuventa Michalovce 10.3. 17:00