Míče na házenou
TV COM
Molten akce

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
16.7.2019 otevřeno: 957 x

České týmy znají své soupeře v evropských pohárech

Vedle úřadujícího mistra z Mostu budou českou házenou v evropských pohárech reprezentovat i týmy Slavie Praha a Sokola Poruba. Oba reprezentanti české házené v evropských pohárech už vědí, s kým se utkají v bojích Challenge cupu, respektive Poháru EHF.


Házenkářky Slavie Praha narazí v prvním kole kvalifikace Poháru EHF na soupeře ze Severní Makedonie – WHC Kumanovo. Rozhodl o tom los v centrále Evropské házenkářské federace ve Vídni. První duel by měl čekat tým trenérů Františka Urbana a Jana Salače sedmého nebo osmého září na půdě soupeřek. Odveta by měla být na programu o týden později v Praze. Záležet však bude na tom, jestli se vedení obou klubů nedomluví na změně pořadatelství a nehrály by se oba zápasy v jednom místě.

Ve Vídni se také losovaly dvojice pro druhé kolo kvalifikace Poháru EHF. Pokud by slávistky postoupily přes severomakedonský celek, utkaly by se s dánským klubem Odense Handball.

„Přiznám, že zatím nevíme o makedonských soupeřkách vůbec nic,“ říká krátce po losu pro klubový web Slavie Praha nový kouč Slavie František Urban a doplňuje: „Známe statistiky z předchozích účastí v evropských pohárech. Ale věřím, že se k nějakým datům, informacím a hlavně videozáznamům dostaneme. Určitě bude hrát Kumanovo nějaký přípravný turnaj, takže se budeme snažit sehnat nějaké utkání ze záznamů.“

Na otázku, jak obtížné je získat informace o zcela neznámém klubu, Urban otevřeně odpovídá: „Někdy se člověk dostane k videu úplně jednoduše, až nečekaně snadno, jindy zase má smůlu a je to velmi obtížné. Budeme sledovat jejich oficiální stránky, kde budou hrát v přípravě a pak se přes třetí stranu získat podklady.“

Jenže… Poslední „novinka“ na oficiálním webu severomakedonského klubu je z října loňského roku a tabulka ze stejného období po pěti odehraných kolech, ale již skončeného ročníku 2018-2019.

 „Fíha, tak to jsou hodně ‚aktuální‘,“ uleví si Urban, ale plán má. „Budeme se ptát každého… Pamatuji si ještě z Michalovců, že jsme jednou šli úplně naslepo, protože se nám nepodařilo vůbec nic sehnat. Někdy je to opravdu velmi specifické, zvlášť pokud jde o méně známé a dostupné destinace.“

Naopak „informační“ radost trenérovi udělal los případného protivníka pro druhé kolo. „Odense? To už je soupeř z jiného soudku, dokonce bych řekl, že spíš na úrovni Ligy mistryň. Ale každý rok se kádry mění, takže… Nyní jedeme do Skandinávie na přípravný turnaj a i tam se už určitě budeme poptávat po Odense a shánět informace, případně videa,“ uzavírá kouč Slavie Praha František Urban.

 

Rozlosování Poháru EHF najdete zde.

 

Zajímavého soupeře dostaly hned na úvod své poutě evropským Challenge Cupem házenkářky DHC Sokol Poruba. Ostravanky se střetnou s nevyzpytatelným tureckým protivníkem Ankara Yenimahalle BSK.

O termínu i formátu dvojzápasu zatím není jasno a bude to předmětem jednání. O síle soupeře však vypovídá fakt, že je pravidelným účastníkem evropských pohárů, v minulosti hrál také prestižnější Pohár EHF. V uplynulé sezoně vypadla Ankara v osmifinále s pozdějším vítězem Rocasa Gran Canaria.

„Je krátce po losu, takže zatím toho o protivníkovi moc nevíme, informace teprve budeme shromažďovat. Myslím si ale, že slabý nebude, naopak půjde o velmi zdatného soupeře. Zrovna jsem viděl hrát tureckou devatenáctku, v posledních letech tamní házená udělala hodně velký pokrok a blíží se ke špičce Evropy," řekl trenér Dušan Daniš na adresu konkurenta.

"Každopádně platí, že chceme uspět, protože bychom rádi v soutěži došli co nejdál," dodal Daniš. Poruba se do Evropy podívá poprvé po více než dvou letech. Naposledy Ostravanky hrály rovněž Vyzývací pohár, kde se probojovaly až do semifinále, v němž podlehly a vypadly se švédským Höörem.

 

Kompletní los Challenge Cupu najdete zde.
 

Stejně jako u mužských evropských soutěží i ženské evropské poháry vstoupí do přespříští sezóny 2020/2021 pod novými jmény. Pohár EHF/EHF Cup ponese název Evropská házenkářská liga/European Handball League, Vyzývací pohár/Challenge Cup bude přejmenován právě na Pohár EHF/EHF Cup.