Míče na házenou
TV COM
Molten akce

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
3.1.2020 otevřeno: 966 x

MOL liga je zpět! První novoroční kolo už o víkendu

Krátkou vánoční přestávku mají za sebou házenkářky česko-slovenské nejvyšší soutěže. Už o víkendu se vrátí na palubovky v úvodním kole roku 2020.

 

Odvetná část MOL ligy odstartovala už před Vánoci. Teď je na programu druhé kolo odvet, celkově 15. kolo soutěže, s tím, že první zápas tohoto kola byl předehrán ještě před koncem roku 2019 v Mostě. A mezi vánočními svátky se navíc bojovalo i postup do semifinále Českého poháru žen. Program tak byl více než nabitý a teď se znovu roztáčí kolo MOLligových bojů.

Jako první se v novém roce rozběhnou po palubovce házenkářky v Dunajské Stredě. Na půdě nováčka, ale současně jednoho z největších překvapení soutěže, se představí házenkářky Slavie, které přistupují k soupeři s respektem. „Na to, že jsou nováčkem MOL ligy, tak z jejich postavení v tabulce a z jejich pozice mezi slovenskými jsem určitě překvapený,“ přiznal pro klubový web kouč Slavie Praha František Urban a popsal, co vyčetl ze videozáznamů několika duelů sobotních soupeřek: „Ani v posledních utkáních se jejich hra příliš nelišila od toho, co předvedli v září u nás. Víme, že mají v týmu hodně mladých šikovných hráček, které doplňují dvě zkušené Bolgárka Bíziková a Monika Rajnohová, ta také prošla Slavií. Ukázali jsme si věci, na které si musíme dát pozor. A samozřejmě to budou právě ony dvě, které umějí připravit akce nejen pro sebe, ale také pro ostatní hráčky. Když budou mít míč Bíziková s Rajnohovou, budeme muset být v obraně výrazně pozornější." Podle Urbana bude v případě slávistek, které vypadly o víkendu ve čtvrtfinálovém duelu Českého poháru v Porubě, opět důležité tzv. nastavení hlavy, víra ve vlastní schopnosti a klid. „Věřím, že děvčata hodila nedělní porážku z Českého poháru s Porubou za hlavu, na tréninku vypadala odhodlaně a všichni si uvědomujeme, že začíná klíčová část sezony, kdy už nemůžeme zaváhat,“ říká Urban.

Hned v prvním víkendu roku 2020 mohou fanoušci házené zavítat na házenou i do Veselí nad Moravou, kde domácí tým žen v sobotu 4. ledna od 17 hodin přivítá Porubu. Zimní přestávka domácímu týmu nesvědčí. Před rokem v ní Veselanky ztratily nejlepší střelkyni MOL Ligy Máriu Olšovskou (v 9 zápasech dala 67 branek), která odešla do švýcarského LC Brühl Handball St. Gallen, letos je tým trenéra Ľuboše Hudáka ve velmi podobné situaci. Tým opustila krátce před Vánocemi opět nejlepší střelkyně MOL ligy Yuliia Kučerová (ve 14 zápasech dala 101 gólů). „Je to pro nás velmi citelná a jen těžko nahraditelná ztráta. Následuje ale svého manžela do Německa, což chápeme. Za její práci pro klub jí moc děkujeme a přejeme jí hodně úspěchů v dalším životě,“ vzkázal Hudák. Veselanky navíc trápí marodka. „Budeme hrát s tím, co máme, bude to těžké. Určitě budeme potřebovat podporu fanoušků,“ zve kouč Veselanek na házenou.

 

Foto: Hynek Zdeněk

 

Hodonín a Písek. To je další dvojice, která se poměří v úvodu roku 2020. „K zápasu nastupuje hodonínský tým po vánoční a novoroční pauze v plné síle. Kádr je prakticky nezměněn,“ těší trenéra Hodonína Tomáše Bártu, který dodává: „Děvčata čerpala volno a v přípravě jsme od tohoto čtvrtka. Po pohárovém zapase s Olomouci, kdy dostala šanci všechna děvčata včetně mladých hostujících, budeme k zápasu s Pískem přistupovat s respektem a snahou získat dva body.“ A trenér Bárta přidává i recept, jak body vybojovat. „Chtěli bychom tentokrát zlepšit úspěšnost střelby a vycházet z trpělivé práce jak v ofenzivě, tak i v defenzivě. Zisk dvou bodu je pro nás v současném postaveni v tabulce velkou nutností, ale jsme si vědomí sily písecké házené a předpokládáme těžké utkání, tak jak ostatně vždy. Po pro nás nevydařeném závěru podzimní části panuje v týmu pohodová atmosféra a stále bojovná nálada. V zápase budeme spoléhat na hru našich spojek a chceme předvést líbivou házenou,“ uzavřel Bárta.

V sobotu se bude hrát i v Olomouci, kam přijede průběžně dvanáctý Prešov. V Prešově Hanačky na podzim vyhrály přesvědčivě 30:23, dařilo se jim i v dalších podzimních kolech. Aktuálně jsou čtvrté a navíc si bezpečně došly i k postupu do semifinále Poháru, takže sebevědomí a odhodlání uspět i v domácím měření s Prešovem je na místě.

Slavnostní rok odstartují v sobotu ve Zlíně. Zlínská házená slaví sto let existence a utkání 15. kola MOL ligy proti Bánovcům nad Bebravou spojené s tradičním turnajem generací celoroční oslavy zahájí. „V sobotu ve zlínské hale veselo, protože nás čeká tradiční Turnaj generaci. Tudíž se v hale a na hřišti objeví průřez zlínskou házenkářskou generační směsicí od dětí až po generaci „vypadáš dobře“,“ říká vesele trenérka Zlína Hana Kolářová. „Je to už tradičně turnaj mužů s vloženým utkáním žen a závěrečným večírkem. V tento den se sejdou ve zlínské hale hráči a hráčky, kteří oblékali nebo oblékají žluto modré barvy a společně zavzpomínají, jaké to bylo, když oni dávali „bomby k tyči“. Je to velký svátek zlínské házené a my se pokusíme tento den ještě vylepšit dobrou hrou a ziskem dalších bodů do tabulky Mol ligy,“ slibuje Kolářová a dodává: „Zodpovědně se na to připravujeme, i když víme, že rozběhnout se po svátcích a volnu bude náročné.“

Celý program kola završí v neděli (nejen) slovenský šlágr mezi Michalovci a Šaľou. Utkání druhého a třetího celku tabulky slibuje atraktivní házenou a v případě prohry Šaľy dává Olomouci šanci poskočit na medailové příčky MOL ligy.

 

MOL liga - 15. kolo - rozpis

Baník Most - Sporta Hlohovec 42:17 předehráno
Dunajská Streda - Slavia Praha 4.1. 16:00
HK Hodonín - Sokol Písek 4.1. 17:00
SHK Veselí n.M. - Sokol Poruba 4.1. 17:00
Zora Olomouc - ŠŠK Prešov 4.1. 17:30
Handball PSG Zlín - Bánovce n.B. 4.1. 18:00
Iuventa Michalovce - Duslo Šaľa 5.1. 17:30