Míče na házenou
TV COM
Molten akce

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
15.4.2020 otevřeno: 706 x

Nucená pauza v Mostě: Domácí příprava a testování s trenéry

Sportovní hala zavřená, soutěže zastavené nebo zrušené a většina hráček stejně jako většina lidí doma, kde se připravuje individuálně podle pokynů kondičního trenéra. Taková je aktuální situace v týmu Černých andělů. To ovšem není stěžování. Všechny hráčky, přestože jsou doma, se snaží zůstat s fanoušky v kontaktu a ve formě.


Většina dění se v uplynulých dnech přenesla na sociální sítě, pravidelně jsou tam zveřejňovány fotografie hráček, ale také realizačního týmu, jak doma trénují. Trenéři jsou ale s hráčkami v neustálém kontaktu, a to nejen na dálku, ale v posledních dnech i osobně, aby s nimi aktuální přípravu probrali a prokonzultovali i případné nejasnosti. Jak taková domácí příprava v praxi vypadá popisují zástupci Mostu na oficiálních webových stránkách klubu

 

Kapitánka jako první na testech

Společný trénink a testy s trenéry absolvovala mezi prvními kapitánka týmu Lucia Mikulčik. „U Suki, jak se Lucce přezdívá, není nikdy problém, že by něco vypustila, vynechala nebo neudělala trénink. Během testování, které má přesná pravidla a dlouhé pauzy, bylo jasně vidět, jak by trénink chtěla odjet bez pauzy, protože se na každý další cvik a běh těšila. Naštěstí je už jednou z nás, a tak ví, že někdy je nutné pauzy dodržet,” popsal průběh běžeckého testu kondiční trenér Ondřej Václavek.

„Po náročném programu, který jsme v předchozích měsících zažili, se teď dostalo i na volno, což je na plánu tréninků vidět. Jsou to dny, kdy se můžeme celý den věnovat rodině a vypustit povinnosti z hlavy, zbylé dny jedeme naplno tak, jak máme zadáno,” dodala kapitánka Černých andělů Lucia Mikulčik a dodala: „To všechno děláme proto, abychom se do sportovní haly vrátili ještě silnější, než jsme byli dřív. Věřím, že se nám to podaří.“

 

Za Marií Polákovou vyrazili trenéři do Havlíčkova Brodu

Státní opatření se v oblasti venkovního trénování trochu uvolnila, tréninky Černých andělů ale zůstávají stále stejně intenzivní. Jedinou změnou je, že už se neodehrávají pouze na dálku, ale mohou alespoň v omezené míře a zatím jednotlivě, probíhat pod osobním dohledem trenérů.

Ne všechny hráčky ale mají možnost potkat se s trenéry v Mostě, proto se ve středu Ondřej Václavek a Jiří Tancoš vydali nedaleko Havlíčkova Brodu, kde absolvovali trénink a testování s Marií Polákovou, která je odchovankyní zdejší házené a dobu nouzového stavu tráví u rodičů právě tady. „Bylo znát, že Maruška je ráda, že po velmi náročné sezoně, kterou letos poprvé absolvovala s ženským A týmem Černých andělů, může trávit s rodinou o něco více času, než je během sezony obvyklé. Nabíjí jí to energií a má motivaci k trénování,“ uvedl trenér Václavek.

„Kromě toho, že trénuje individuálně, chodí cvičit i s rodiči, dokonce jim předcvičuje některé cviky, které má od nás předepsané. Tím se vlastně naše tréninkové metody dál rozšiřují mezi členy rodiny, potažmo další neházenkářskou obec, což je také velmi sympatické,“ dodal trenér.

A jak dopadlo testování? „Velmi dobře, stejně jako u všech do této doby testovaných hráček. Jeden test děláme nově, tam budeme mít porovnání po tomto období, u druhého máme srovnání z testování, které jsme absolvovali během letní přípravy,“ vysvětlil Václavek.

 

Adéla Ulbertová přišla o vrchol sezony, mimořádná situace má ale i svá pozitiva

Adéla Ulbertová patří k mladé, nastupující generaci hráček ženského týmu Černých andělů. Letošní sezona pro ni ale nebyla úplně ideální, značnou část z ní na palubovce absentovala, rehabilitovala totiž po operaci kolene. A těsně předtím, než vrcholila její příprava na návrat a mohla naplno naskočit do nejdůležitější části sezony před závěrečnými boji o titul, přišla vynucená „koronavirová“ stopka.

To ovšem neznamená, že by vypadla z tréninkového tempa. Po rekonvalescenci se ještě před přerušením soutěží zapojila do plného tréninkového procesu, který následně vyměnila za individuální tréninkový plán pod dohledem kondičního trenéra Ondřeje Václavka. A právě za ní vedly začátkem dubna kroky kondičního trenéra, aby společně probrali přípravu, absolvovali trénink i testování.

„Na jednu stranu mě moc mrzí, že jsem se nestihla naplno zapojit do hry a pomoci týmu k zisku dalšího mistrovského titulu, na druhou stranu má tato situace i své výhody, protože mám alespoň šanci se stoprocentně zotavit a být ještě lépe připravená na dohrání nadcházející sezony a mojí další kariéry. Trápí mě technika běhu a zrychlení v prvních krocích běhu, na to se teď v individuálních tréninkách zaměřujeme. Už v hale jsem na sobě cítila zlepšení, jsem ráda, že v tom teď můžeme pokračovat,“ řekla Ulbertová.

 

Michaela Borovská se učí, jak trávit víc času s rodinou a stíhat individuální přípravu

Pro Michaelu Borovskou byla letošní sezona sice skvělá, ale také velmi náročná. Nejde jen o extrémní zápasovou zátěž, kdy musela zvládat zápasy Ligy mistrů a následně Poháru EHF v kombinaci s nejvyšší domácí soutěží. V jejím případě bylo totiž potřeba skloubit vrcholový sport s běžnými starostmi maminky předškoláka. Vynucená pauza jí tak sice umožnila strávit víc času s rodinou, ovšem domácí příprava je o to náročnější.

„Přesunula jsem se i s rodinou na chatu nedaleko rodného Písku, kde mám podmínky pro individuální přípravu ideální. Je tu klid, jsem relativně daleko od civilizace, trochu dál od běžného světa ve městě. Čeká mě trochu více domácích prací, které mě trochu limitují, školka mi přeci jen docela výrazně pomáhá. Obzvlášť, když se staráte o předškoláka, který vyžaduje prakticky neustálou pozornost a je třeba ho zabavit. Proto jsem pro něj připravila malý fotbalový challenge v počtu “panenek” s míčem. Oba máme stejný cíl, dokonce i stejný začátek, protože ani jeden z nás neudělal víc jak 3. Dá mu to zabrat, tak mám i čas na sebe. Po sportovní stránce je přerušení soutěží ideální pro regeneraci po opravdu náročné sezóně, jako rodič můžu zase strávit mnohem víc času s rodinou, ale už začínám vyhlížet dobu, až se věci zase vrátí do normálu,” říká Michaela Borovská.

Trenéry pak na testu překvapila. „Chvílemi jsem si říkal, zda má Míša nové boty na běhání nebo tak strašně zesílila nohy. Místy to vypadalo a měl jsem strach, aby při startech a změnách směru, které jsme s tomto tréninku dělali, zůstal nějaký asfalt na silnici, protože ten zvuk, který možná uslyšíte ve videu, aniž byste si museli zvyšovat hlasitost, vyzníval jednoznačně ve prospěch naší hráčky, než pro povrch vozovky,” dodal k tréninku rychlosti Míši Borovské kouč Václavek.

Autor Jan Pimper, Ondřej Václavek

Více informací o přípravě v Mostě na webu klubu zde